Spór o finansowanie drogi Troks – Trzyciąż: stanowisko burmistrza Piaśnika

     Od kilku dni ziemia olkuska żyje tematem awantury o drogę powiatową nr 1090 K (od drogi nr 783 Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż) na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 783 do drogi wojewódzkiej 784. Punktem kulminacyjnym była wtorkowa sesja rady Miasta i Gminy Olkusz, na której doszło do ostrej konfrontacji Starosty Powiatu Olkuskiego, Pana Pawła Piasnego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Pana Romana Piaśnika. Chodzi o podpisane ponad 2 lata temu porozumienie, na mocy którego gminy Olkusz, Klucze, Bukowno i Bolesław zgodziły się wspomóc finansowanie dróg powiatowych, których remont co prawda nie leży w zakresie ich obowiązków, natomiast ze względu na bardzo słaby stan owych dróg oraz bardzo wysokie koszty takich inwestycji, zgodzono się pomóc.

     Gminy miały sfinansować w połowie te odcinki dróg, które znajdują się na ich terenie. Niestety, we wtorek burmistrz Roman Piaśnik wycofał się z podpisanej umowy i, wraz z poparciem rady miejskiej, przegłosował obniżenie finansowania z 3,3 mln zł., do zaledwie 500 tysięcy zł. W wypadku nierozpoczęcia budowy na czas, nasz region straci 7-milionowe dofinansowanie z funduszy unijnych, a wszyscy zgodnie powtarzają, taka okazja już drugi raz się nie nadarzy. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. Uważamy, że lokalne medium, jakim jest nasza gazeta, nie powinna kreować czytelnikom rzeczywistości, poprzez wskazywanie osoby, która ma rację. Dlatego też, zebraliśmy dla Państwa stanowiska obu stron, tak by to Państwo mogli samemu wyciągnąć wnioski i wg uznania stwierdzić, kto ma rację w tym sporze.

Stanowisko Romana Piaśnika oraz części olkuskich radnych:

     „Ta inwestycja jest bardzo potrzebna i zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem, podtrzymuję chęć pomocy staroście. Co prawda, nie udało mu się uzyskać dofinansowania na poziomie przynajmniej 50%, co było jednym z podstawowych warunków porozumienia, ale stoję na stanowisku, że powiat powinien tę drogę gruntownie przebudować. Stąd też, zwróciłem się do radnych z prośbą o przedyskutowanie tematu i podjęcie odpowiedniej decyzji. Musimy pamiętać o zrównoważonym planowaniu inwestycji w całej gminie. Na terenie naszej gminy są drogi, które wymagają pilnego remontu, jak na przykład Przemysłowa, Orzeszkowej, Armii Krajowej, Krucza Góra, Rataja, Nullo czy droga w Zawadzie. Nie możemy dać powiatowi kilku milionów, a w konsekwencji nie wyremontować żadnej swojej drogi” – komentuje włodarz Olkusza.

     „W tej sprawie musimy zachować zdrowy rozsądek. Mamy wiele inwestycji gminnych już rozpoczętych i w pierwszej kolejności należy je skończyć, a dopiero wtedy pomagać innym jednostkom. Wypracowany kompromis powinien być zadowalający dla obydwu stron – uważa radny Janusz Dudkiewicz

     „Propozycja starosty była nie do przyjęcia pod względem naszych możliwości finansowych. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek dofinansowanie dla powiatu było tak wysokie. Nasi radni włożyli dużo wysiłku, aby pomimo tak wielu gminnych inwestycji wygospodarować pół miliona na drogę powiatową w Troksie i Braciejówce. Bezwzględnie wymaga ona remontu i dlatego też chcieliśmy mieć w tym swój wkład” – dodaje radny Ryszard Ryza.

Jeszcze dziś, o godzinie 20:00 pokażemy, jak sprawę widzi starosta olkuski, Paweł Piasny.
zdjęcie: UMiG Olkusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *