Spacer historyczny śladami murów Olkusza

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak wyglądał średniowieczny system obronny Olkusza, to z pewnością zainteresuje go bezpłatny spacer historyczny „Mury miejskie Olkusza”, który odbędzie się w już jutro, w piątek 18 maja.

spacer historyczny mury - Spacer historyczny śladami murów Olkusza

Spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8 w Olkuszu. Na wstępie uczestnicy spaceru będą mieli okazję zobaczyć kopie archiwalnych rycin, na których przedstawione są mury, baszty i bramy miejskie, które składały się na średniowieczny system obronny miasta. Następnie, pod kierunkiem olkuskiego historyka-regionalisty, pójdą na wycieczkę wokół starówki, oglądając przebieg murów miejskich i szukając zachowanych po nich śladów.

Nie wszyscy wiedzą, że początkowo miasta broniły wały ziemne. Jak podaje Jan Długosz, za czasów Kazimierza Wielkiego Olkusz został otoczony kamiennym murem i fosą. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości, miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go dodatkowo około 15 baszt. Do miasta można było dostać się przez dwie główne bramy: Krakowską i Sławkowską, choć są hipotezy, że była także brama Wolbromska. Z czasem, dla wygody mieszkańców wybijano w murze tzw. furty, czyli niewielkie przejścia. Rozwój techniki wojskowej sprawił, że mury obronne nie spełniały już swej roli i przestano o nie dbać. W XVIII wieku obwarowania miejskie były w złym stanie, a fosę niemal w całości zasypano. Na początku XIX wieku mury miejskie zostały rozebrane.

Przed laty grupa miłośników historii Olkusza podjęła się odbudowy fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach. Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Autorem projektu rekonstrukcji baszty i muru był prof. Janusz Bogdanowski. Zrekonstruowana baszta jest wybudowana z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty muru i baszty zbudowane z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku, czyli z czasów, kiedy powstawał miejski system obronny. Wtedy baszta, a dokładniej półbaszta, była otwarta od strony miasta, wznosiła się na wysokość muru i podobnie jak mur, była zwieńczona blankowanym krenelażem. Część muru i baszty, wybudowane z białego wapienia, pokazują zmiany, jakie zaszły w XV wieku, kiedy nadbudowano i zadaszono basztę.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *