Spacer historyczny śladami murów Olkusza

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak wyglądał średniowieczny system obronny Olkusza, to z pewnością zainteresuje go bezpłatny spacer historyczny „Mury miejskie Olkusza”, który odbędzie się w już jutro, w piątek 18 maja.

spacer historyczny mury - Spacer historyczny śladami murów Olkusza

Spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8 w Olkuszu. Na wstępie uczestnicy spaceru będą mieli okazję zobaczyć kopie archiwalnych rycin, na których przedstawione są mury, baszty i bramy miejskie, które składały się na średniowieczny system obronny miasta. Następnie, pod kierunkiem olkuskiego historyka-regionalisty, pójdą na wycieczkę wokół starówki, oglądając przebieg murów miejskich i szukając zachowanych po nich śladów.

Nie wszyscy wiedzą, że początkowo miasta broniły wały ziemne. Jak podaje Jan Długosz, za czasów Kazimierza Wielkiego Olkusz został otoczony kamiennym murem i fosą. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości, miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go dodatkowo około 15 baszt. Do miasta można było dostać się przez dwie główne bramy: Krakowską i Sławkowską, choć są hipotezy, że była także brama Wolbromska. Z czasem, dla wygody mieszkańców wybijano w murze tzw. furty, czyli niewielkie przejścia. Rozwój techniki wojskowej sprawił, że mury obronne nie spełniały już swej roli i przestano o nie dbać. W XVIII wieku obwarowania miejskie były w złym stanie, a fosę niemal w całości zasypano. Na początku XIX wieku mury miejskie zostały rozebrane.

Przed laty grupa miłośników historii Olkusza podjęła się odbudowy fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach. Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Autorem projektu rekonstrukcji baszty i muru był prof. Janusz Bogdanowski. Zrekonstruowana baszta jest wybudowana z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty muru i baszty zbudowane z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku, czyli z czasów, kiedy powstawał miejski system obronny. Wtedy baszta, a dokładniej półbaszta, była otwarta od strony miasta, wznosiła się na wysokość muru i podobnie jak mur, była zwieńczona blankowanym krenelażem. Część muru i baszty, wybudowane z białego wapienia, pokazują zmiany, jakie zaszły w XV wieku, kiedy nadbudowano i zadaszono basztę.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *