Śmiertelny wypadek w Osieku. Nie żyje 88-letnia kobieta

W środę 23 października na ulicy Zimnodolskiej w Osieku kierowca Nissana śmiertelnie potrącił 88-letnią pieszą. Policjanci apelują do kierowców o rozważną jazdę.

Do zdarzenia doszło około godziny 18:30. Jak wstępnie ustalili mundurowi, 80-letni mieszkaniec Olkusza, który kierował samochodem osobowym marki Nissan Almera, potrącił 88-letnią pieszą. Pomimo natychmiastowej resuscytacji kobiety niestety nie udało się uratować. Na miejscu obecny był prokurator oraz biegły sądowy z zakresu wypadków w ruchu drogowym. Kryminalni ustalają obecnie przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że okres jesienny i zimowy to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków.

O tej porze roku widoczność może być bowiem zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest ponadto gorzej widoczny nawet tam, gdzie ulice są oświetlone i często „zlewa” się z otoczeniem. W takiej sytuacji kierowca nie zawsze go widzi. Piesi należą także do tzw grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ w trakcie „zderzenia” z pojazdem nic go nie chroni (kierowca dla odmiany może liczyć na poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa). Pieszy narażony jest na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkości 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma natomiast około 50% na przeżycie, a przy około 80 km/h jego szanse są bliskie zeru.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych jest właśnie nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Dlatego też stróże prawa apelują, by kierowcy i piesi stosowali się do tzw. zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg. Istotnym jest, by, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy na drodze spodziewany jest wzmożony ruch pieszych, w okolicach cmentarzy, kościołów i przejść dla pieszych oraz po zmroku kierowcy zachowali szczególną ostrożność. W Polsce niespełna co godzinę dochodzi bowiem do wypadków z udziałem pieszych. Statystycznie najbardziej zagrożoną grupą są właśnie osoby po 60 roku życia.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Śmiertelny wypadek w Osieku. Nie żyje 88-letnia kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *