Śmiertelne potrącenie pieszego w Olkuszu

W poniedziałek 18 lutego w godzinach wieczornych na Drodze Krajowej nr 94, na wysokości ul. Szkolnej w Olkuszu, potrącony został pieszy. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i trudno było nawiązać z nim kontakt. Pieszy trafił do szpitala, w którym później niestety zmarł.

Do zdarzenia doszło około godziny 20:30 na Drodze Krajowej nr 94 w rejonie ulicy Szkolnej w Olkuszu. Kierowca Hondy Civic potrącił tam mężczyznę, który najprawdopodobniej wtargnął na przejście dla pieszych. Był on ponadto ubrany w ciemną odzież i znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przybyłym na miejsce służbom trudno było nawiązać z nim kontakt, a przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi przeprowadzili na miejscu oględziny, wykonali szkic sytuacyjny oraz dokumentację fotograficzną. W sprawie wypadku będzie teraz prowadzone postępowanie wyjaśniające, zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Przy okazji tej tragicznej sytuacji policjanci pragną przypomnieć kilka faktów, które mogą zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości. Przede wszystkim musimy pamięć, że kiedy pieszy widzi samochód, to nie zawsze oznacza to, że kierowca także widzi pieszego. Na mokrej nawierzchni wydłuża się ponadto droga hamowania pojazdu, a niekorzystna pogoda przyczynia się również do złego samopoczucia, powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.

Wiele osób może nie zdawać sobie także sprawy, że nocy lub przy złej pogodzie kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój jedynie z odległości około 20-30 metrów. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, to ta odległość wydłuża się do około 50 metrów. Najlepiej nosić jednak ze sobą odblaski: te pozwalają kierowcy dostrzec pieszego nawet ze 150-300 metrów. Co również istotne, podczas złych warunków atmosferycznych pieszy jest słabo widoczny także w dzień. Przestrzegajmy zatem przepisów ruchu drogowego i nie lekceważmy obowiązku poruszania się lewą stroną drogi czy używania elementów odblaskowych. W ten sposób dbamy bowiem o własne bezpieczeństwo.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *