Silvers Olkusz wywalczyli awans do 1. Ligi Polskiej Futbolu Amerykańskiego!

Po akcji w ostatnich sekundach meczu Silvers Olkusz wywalczyli sobie awans do 1. Ligi Polskiej Futbolu Amerykańskiego! Dzięki fantastycznej postawie naszych zawodników w sezonie zasadniczym (po którym Olkuszanie mieli na koncie same zwycięstwa), „Srebrni” walczyli o awans przed własną publicznością, na stadionie „Czarna Góra”. Nie do opisania są emocje, jakie zafundowali kibicom zawodnicy obu drużyn. Spotkanie poprzedził występ młodych cheerleaderek z Krzeszowic, które, również w trakcie meczu, cały czas wspierały naszych zawodników. Na trybunach zebrało się około 100 kibiców, zarówno naszej drużyny, jak i ekipy z Bielawy.

IMG 20170910 171317 - Silvers Olkusz wywalczyli awans do 1. Ligi Polskiej Futbolu Amerykańskiego!

Mecz nie zaczął się zbyt pomyślnie dla olkuskiej drużyny. Po ponad 40-jardowym (36-metrowym) biegu, przyłożenie (warte 6 punktów) dla drużyny gości zdobył, pochodzący z Panamy, Triston McCathern. Najlepszy zawodnik zeszłego sezonu Egipskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego sprawiał Olkuszanom mnóstwo problemów przez cały mecz, z powodu swojej ponadprzeciętnej szybkości i niesamowitych umiejętności unikania obrońców. Olkuszanie nie dawali jednak za wygraną, walcząc z całych sił o każdy centymetr boiska. W konsekwencji, Mariuszowi Niedziałkowi dwukrotnie udało się zdobyć przyłożenie, po których jego koledzy byli w stanie dołożyć do tego po podwyższeniu (dodatkowe 2 punkty), a zaraz przed końcem pierwszej połowy, po przebiegnięciu całego boiska, Silversi podwyższyli swoje prowadzenie kolejnym przyłożeniem i na drugą połowę wychodzili na prowadzeniu 22:6.

Po przerwie, w grę obu drużyn wkradło się nieco nerwowości. Najpierw atak Bielawa Owls przerwali Olkuszanie, by od razu stracić piłkę, a jak się zaraz okazało, również przyłożenie. Podwyższenie ekipie gości także się udało i po zaledwie pierwszej minucie drugiej połowy wynik wynosił już 22:14. „Srebrni” nie stracili jednak zimnej krwi i odpowiedzieli na to kolejnym przyłożeniem, tym razem autorstwa Kamila Bielasa. Podwyższenie co prawda się nie udało, ale Olkuszanie wynikiem 28:14 wrócili do bezpiecznego prowadzenia. W tym momencie na boisku pojawił się jednak Triston McCathern, którego bronić musiała prawie cała drużyna Silvers Olkusz. Nic w tym dziwnego, gdyż reprezentant kadry narodowej Stanów Zjednoczonych jednoznacznie pokazywał, że jest zawodnikiem najwyższego, światowego formatu. Zawodnicy jednej i drugiej drużyny nie odpuszczali i caly czas mieliśmy do czynienia z niezwykle zawziętą i fizyczną walką. W wyniku jednej z takich akcji, boisko opuścił mocno poturbowany Przemysław Kapcia z ekipy Silversów. Chwilę później Triston McCathern zdobył kolejne przyłożenie dla zespołu z Bielawy i na 7 minut przed końcem spotkania było już tylko 28:22.

IMG 20170910 171933 1 - Silvers Olkusz wywalczyli awans do 1. Ligi Polskiej Futbolu Amerykańskiego!

Końcówka spotkania sprawiła zgromadzonym kibicom prawdziwy, emocjonalny rollercoaster. Gra cały czas miała miejsce przed polem punktowym gospodarzy, a na minutę przed końcem mieliśmy już remis. Olkuszanom udało się jednak zablokować próbę podwyższenia i przeprowadzić niesamowity kontratak, zdobywając decydujące punkty w ostatnich chwilach spotkania. Olkuszanie mogą być dumni z nie lada wyczynu, gdyż wśród 4 zespołów, które wywalczyły awans do 1. Ligi, oprócz „Srebrnych”, znajdują się drużyny z Warszawy, Poznania i Białegostoku. Nasze miasto ma więc na koncie drugi, po piłkarkach ręcznych z SPR Olkusz, zespół sportowy, grający na zapleczu najwyższych klas rozrywkowych. Redakcja Kuriera Olkuskiego życzy naszym futbolistom powodzenia w przyszłym roku w walce o grę pośród najlepszych drużyn futbolu amerykańskiego w kraju. Let’s go Silvers!