Sieniczno. Kompletnie pijany kierowca ciągnika wjechał w ogrodzenie

W ostatnim czasie na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano kilku kompletnie pijanych kierowców. Jednym z nich był 51-letni kierowca ciągnika rolniczego z Sieniczna, który mając prawie 3 promile alkoholu w swoim organizmie uszkodził ogrodzenie przy jednej z lokalnych posesji. Na dodatek okazało się, że mężczyzna ten nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.

Niestety nie była to jedyna osoba, która wykazała się dużą nieodpowiedzialnością wsiadając za kierownicę po alkoholu. Na ulicy 1 Maja w Bukownie policjanci zatrzymali bowiem 41-letniego kierowcę Opla, który miał ponad 3 promile i także nie posiadał prawa jazdy. Na Osadzie w Kluczach w ręce funkcjonariuszy wpadł natomiast kierowca Sabba, u którego badanie trzeźwości wykazało ponad 2 promile. Na Drodze Krajowej nr 94 w Krze 49-letni kierowca Audi, mając ponad 2 promile alkoholu w swoim organizmie, spowodował z kolei kolizję z Volkswagenem Golfem oraz Mercedesem. Na dodatek nie zastosował się on do decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Przy okazji tych zdarzeń warto pamiętać, że miłośnikom jazdy „na podwójnym gazie” grożą poważne konsekwencje prawne oraz finansowe. Kierowca, który prowadzi samochód w stanie nietrzeźwości podlega bowiem karze do 2 lat pozbawienia wolności, a ponadto sąd orzeka obligatoryjnie wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 000 złotych w przypadku recydywy. Za prowadzenie po pijanemu w trakcie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi natomiast kara do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *