Seria zdarzeń drogowych z udziałem pijanych kierowców w Powiecie Olkuskim

Pod koniec ubiegłego tygodnia na drogach Powiatu Olkuskiego miało miejsce kilka zdarzeń drogowych z udziałem pijanych kierowców. Policjanci apelują do osób, które mogą być świadkami jazdy po spożyciu alkoholu, by reagowali na takie przypadki powiadamiając o tym funkcjonariuszy. Powstrzymując pijanego kierowcę możemy bowiem uratować czyjeś życie.

W piątek mundurowi z Bukowna zatrzymali 37-letniego kierowcę, który prowadził Opla, mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna nie miał przy sobie uprawnień do kierowania pojazdem. W sobotę natomiast policjanci ruchu drogowego interweniowali wobec 20-latka, który spowodował kolizję drogową. Mieszkaniec Olkusza, który kierował Volkswagenem na Drodze Krajowej nr 94 w Olkuszu wjechał na tył Mercedesa. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało także, że 20-latek miał ponad 1,8 promila.

Do kolejnego zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 3:30 nad ranem na ulicy Krakowskiej w Gorenicach. Kierujący skuterem stracił tam panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Po chwili został zatrzymany przez miejscowych strażaków, którzy udzielili mu pomocy. Jak się później okazało, mężczyzna był nietrzeźwy i miał ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie. Na dodatek on również nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem. Chłopak został następnie przewieziony do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej.

Olkuscy policjanci przypominają, że nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny. Grożą mu bowiem poważne konsekwencje prawne i finansowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podlega on karze pozbawienia wolności, a sąd orzeka wówczas wobec niego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W ubiegłym roku w powiecie olkuskim nietrzeźwi kierowcy spowodowali 8 wypadków i 10 kolizji drogowych.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *