Seria włamań w powiecie olkuskim

Pod koniec ubiegłego tygodnia na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku włamań. W Hutkach złodziej włamał się do pomieszczenia gospodarczego i ukradł sprzęt wędkarski. W Olkuszu na ulicy Skalskiej skradziono z kolei rower górski, który właściciel pozostawił przed blokiem, a w niedzielę z samochodu skradziono portfel z pieniędzmi. Policjanci apelują o zabezpieczenie swojego mienia i niepozostawianie go w miejscach łatwo dostępnych. W wielu przypadkach sami bowiem ułatwiamy zadanie złodziejom.

W związku z tymi zdarzeniami warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i mieć świadomość, że pozostawione uchylone okno czy drzwi balkonowe to potencjalna szansa dla złodziei. Na takie kradzieże najbardziej narażone są mieszkania znajdujące się na parterze, a sprzyjająca aura powoduje, że większość osób otwiera okna i drzwi balkonowe, nie pamiętając później o ich zamknięciu w momencie wyjścia z mieszkania. Pomocne jest również stosowanie systemów antywłamaniowych, i alarmowych, zwłaszcza podczas wyjazdów.

Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji czy obligacji jest z kolei bank, jako że złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach czy innych oczywistych dla nich skrytkach. Nie powinniśmy również zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy pod doniczką. Dobre zabezpieczenie naszego budynku jest o tyle istotne, że dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.

Zawsze warto również sprawdzać tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania w sprawie sprzedaży złota, dywanów czy sprzętu AGD i RTV. Opuszczając na dłużej mieszkanie lepiej też nie sygnalizować swojej nieobecności. Dlatego też ważnym jest, by poprosić zaprzyjaźnionych sąsiadów, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem lub co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Gdy zorientujemy się, że już doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce, nie należy dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *