Seria włamań na terenie powiatu olkuskiego

2020-12-09 /35
Seria włamań na terenie powiatu olkuskiego

W ostatnim czasie na terenie powiatu olkuskiego doszło do serii włamań. Złodzieje, wykorzystując nieobecność domowników, włamywali się m.in. do domku letniskowego, pomieszczeń gospodarczych czy garaży, kradnąc cenne dla właścicieli przedmioty.

Pozostawienie uchylonego okna, przechowywanie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnych miejscach, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi, ułatwia „pracę” włamywaczom i naraża właścicieli na duże straty finansowe. Okres jesienny oraz zmiana czasu na zimowy powoduje ponadto, że zwiększa się ilość włamań do domów, ogródków działkowych czy zabudowań gospodarczych, gdyż złodzieje wykorzystują wcześnie zapadający zmrok. Olkuscy policjanci przygotowali zatem kilka porad mających na celu zapobiec padnięciu ofiarą włamania.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji czy obligacji jest z bank, jako że złodzieje szybko znajdują zazwyczaj ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach czy innych oczywistych dla nich skrytkach. Nie powinniśmy również zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy pod doniczką. Dobre zabezpieczenie naszego budynku jest o tyle istotne, że dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.

Zawsze warto również sprawdzać tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania w sprawie sprzedaży złota, dywanów czy sprzętu AGD i RTV. Opuszczając na dłużej mieszkanie lepiej także nie sygnalizować swojej nieobecności. Dlatego też warto poprosić zaprzyjaźnionych sąsiadów, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna czy też wieczorem lub co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Gdy natomiast zorientujemy się już, że w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce doszło do włamania lub kradzieży, nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może bowiem spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu