Seria potrąceń pieszych w Powiecie Olkuskim

Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, albowiem widoczność na drodze może być bardzo zła nawet w ciągu dnia. Tylko 29 grudnia w Powiecie Olkuskim na własnej skórze przekonały się o tym 3 osoby.

W sobotę policjanci mieli ręce pełne roboty. Oprócz kilku kolizji z udziałem samochodów osobowych trzykrotnie podejmowali oni interwencje dotyczące potrącenia pieszych. Do pierwszego z nich doszło o godzinie 17:10 w Troksie. Jak wstępnie ustalono, kierujący Volkswagenem na łuku drogi potracił pieszego, który przechodził przez jezdnię. Mężczyzna był w ciemnym ubraniu, a warunki atmosferyczne tj. mgła z opadami deszczu znacznie ograniczały jego widoczność na drodze. Ponadto od pieszego wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Do kolejnego potrącenia doszło zaledwie 10 minut później na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Jak wstępnie ustalono, kierujący Renault potrącił kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Ranną 63-latkę przewieziono do olkuskiego szpitala. Po godzinie 21:00 w Wolbromiu kierowca Citroena potrącił z kolei na przejściu dla pieszych 35-latka. Gdy funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości obu uczestników, to okazało się, że pieszy był nietrzeźwy i miał blisko 2 promile alkoholu we krwi.

Policjanci apelują zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie trzeźwości i ostrożności na drodze. Przede wszystkim należy pamiętać o tym pieszy zazwyczaj widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego. Na mokrej nawierzchni wydłuża się ponadto droga hamowania pojazdu, a niekorzystna pogoda przyczynia się do złego samopoczucia, powodując u wielu osób rozproszenie uwagi. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że wieczorem i w nocy lub przy złej pogodzie kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie to odległość ta wydłuża się do około 50 metrów. Najlepiej nosić jednak ze sobą odblaski, gdyż wtedy kierowca może dojrzeć pieszego ze 150, a niekiedy nawet 300 metrów.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie przykładowe: pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Seria potrąceń pieszych w Powiecie Olkuskim

  • styczeń 26, 2019 at 9:56 pm
    Permalink

    Ktoś wmówił pieszym że mają pierwszeństwo przed pojazdami, w każdej sytuacji! i wchodzą kiedy chcą i jak chcą na pasy. A później BUM. Nie mowiac już o tych za kierownicą, którzy są namiar uprzejmi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *