Samolot na olkuskim rynku? Wyjątkowy pomysł na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

1 września obchodzić będziemy 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pan Zygmunt Czarnota z Olkusza wpadł bardzo ciekawy pomysł wyjątkowych obchodów tej rocznicy, z uwzględnieniem lokalnego akcentu, o którym nie każdy wie.

38479578 550784105337358 7713694850536701952 n - Samolot na olkuskim rynku? Wyjątkowy pomysł na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

O świcie pierwszego dnia września 1939 r. niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny przekroczyły na niemal całej długości granice Polski, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II Wojny Światowej. Co może być zaskoczeniem dla wielu mieszkańców Ziemi Olkuskiej, tego samego dnia nad Żuradą doszło do pierwszego zestrzelenia samolotu w czasie owej wojny. Dwa niemieckie samoloty padły łupem polskiego pilota Władysława Gnysia.

Wyobraźmy sobie, że 1 września tego roku, w 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, na rynku w Olkuszu moglibyśmy podziwiać polski samolot PZL P.11C, czyli oryginalny typ samolotu podobnego do tego pilotowanego przez Władysława Gnysia, który zestrzelił niemieckie samoloty nad Żuradą. Dla naszego regionu byłaby to niesamowita okazja do zaistnienia w mediach, a dla mieszkańców Powiatu Olkuskiego byłaby to niepowtarzalna i doskonała lekcja historii związana z naszym regionem – mówi pomysłodawca Zygmunt Czarnota.

Pan Zygmunt zdaje sobie sprawę z trudności związanych z organizacją takiego wydarzenia, jednak jak sam mówi, jego zdaniem to nie jest do końca tak szalony pomysł, jak mógłby się wydawać. Jak podkreśla, jedyny egzemplarz z tej serii znajduje się w Muzeum Polskiego Lotnictwa w Krakowie i jest w dobrym stanie technicznym, jako że jeszcze w tym roku odnowiono samolot i uruchomiono po remoncie jego silnik. Samolot ten będzie wystawiony w dniach 25-26 sierpnia na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu. Zdaniem Pana Zygmunta realnym jest, aby po pokazach lotniczych w Radomiu samolot został przewieziony (w drodze powrotnej) do muzeum w Krakowie przez Olkusz i jednocześnie był wystawiony na rynku w Olkuszu na weekend 1 i 2 września.

38748197 557008961381539 446113635945676800 n - Samolot na olkuskim rynku? Wyjątkowy pomysł na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Zygmunt Czarnota ma nadzieję, że jego pomysł spotka się z aprobatą władz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starostwa Powiatowego w Olkuszu i te podejmą się realizacji tego zadania przy współpracy i akceptacji Muzeum Polskiego Lotnictwa w Krakowie. Trzeba przyznać, że pomysł ten brzmi niesamowicie ciekawie i z pewnością pokaz samolotu podobnego do tego pilotowanego przez Władysława Gnysia spotkałby się z zainteresowaniem mieszkańców. Pozostaje nam więc trzymać kciuki za skuteczne doprowadzenie tej sprawy do końca. Całość apelu Pana Zygmunta do władz lokalnych można przeczytać klikając TUTAJ.

zdjęcie główne: jetzone.de

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *