Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Na zamku w Rabsztynie rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego na zamku w Rabsztynie”. Koszt inwestycji to 853 326,66 zł, z czego aż 500 000,00 zł pokryją środki pochodzące z dofinansowania. Prace mają potrwać do końca sierpnia. Warto nadmienić, że najbliższym czasie olkuski magistrat ogłosi jeszcze jeden przetarg, warty 3 miliony złotych, dzięki któremu rabsztyńska warownia zupełnie zmieni swoje oblicze.

prace rabsztyn 1 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Dokładamy starań, by zwiększać potencjał turystyczny zamku w Rabsztynie, który staje się coraz ciekawszym punktem Szlaku Orlich Gniazd nie tylko dla osób, które odwiedzają nas po raz pierwszy, ale również tych, którzy Rabsztyn znają doskonale. W najbliższych miesiącach zainwestujemy tu około 4 miliony złotych, tworząc zupełnie nowy produkt, w którym spędzanie wolnego czasu będzie jeszcze bardziej przyjemne – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

prace rabsztyn 2 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Pierwszy etap rozpoczętych już prac polega na odgruzowaniu pod nadzorem archeologicznym dziedzińca pomiędzy ostańcem skalnym, który stanowi fundament zamku górnego, a północnym murem obwodowym i węzłem bramnym. Co ciekawe, w pierwszej warstwie usuwanego zasypiska gruzu odnaleziono współczesne monety, zapewne zgubione przez turystów. Obecnie archeolodzy doszli do warstwy spalenizny, która prawdopodobnie stanowi pozostałości po zniszczeniu zamku przez Szwedów w 1657 roku, gdzie natrafiono na fragmenty zabytkowej ceramiki.

prace rabsztyn 15 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Po przebadaniu tego terenu pod nadzorem archeologicznym i wywiezieniu gruzu rozpoczną się prace związane z zabezpieczeniem konstrukcyjnym, konserwacją i uczytelnieniem przebiegu północnego muru obwodowego pomiędzy ostańcem skalnym, a węzłem bramnym. Mur obwodowy zostanie oczyszczony i wzmocniony, a także nieco nadbudowany. Zostanie także wykonane spoinowanie oraz impregnacja korony murów. Rozpoczęto także prace nad stabilizacją i zabezpieczeniem ostańca skalnego, na którym wznosi się zamek górny.

prace rabsztyn 21 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Prace te obejmują m.in. oczyszczenie skarpy skalnej, kotwienie odspojonych i spękanych fragmentów ostańca za pomocą stalowych kotew i szpilek, wypełnienie pustek i scalanie szczelin skalnych. Po zakończeniu prac na terenie pomiędzy ostańcem i murem zostanie rozplantowana ziemia i wykonane trawniki dywanowe. Roboty prowadzi firma Renowo Sp. z o.o. z Jaworzna. Koszt inwestycji to 853 326,66 zł, z czego aż 500 000,00 zł pokryją środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jakie pozyskały władze miasta. Całość prac zakończyć się ma do końca sierpnia.

prace rabsztyn 20 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

W najbliższym czasie olkuski magistrat ogłosi również kolejny przetarg dotyczący prac na zamku. Ich zakres będzie znacznie większy, bowiem, po odgruzowaniu i zabezpieczeniu murów piwnic pałacu, w ich części ma w powstać pawilon, w którym docelowo będzie punkt informacyjny, węzeł sanitarny oraz kawiarnia. W związku z tym konieczne będzie także wykonanie instalacji wodnokanalizacyjnych ze zbiornikiem bezodpływowym, a także instalacji elektrycznych. Planowane jest również przeprowadzenie zabezpieczeń i konserwacji zewnętrznych murów pałacu. Na dziedzińcu powstanie z kolei strefa rekreacyjna ze sceną i trawiaste tarasy. Zostaną również wykonane nowe dojścia do zamku, w tym ścieżki z tłucznia kamiennego oraz schody terenowe.

Wszystkie prace będą poprzedzały badania archeologiczne, które, jak mamy nadzieję, dostarczą nam nowych informacji o historii zamku, a odnalezione w ich trakcie przedmioty będą stanowiły część zamkowej ekspozycji. Przeprowadzenie tych prac pozwoli zamknąć zasadniczy zakres robót budowlanych, koniecznych do udostępnienia całości zamku zwiedzającym – mówi Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Agnieszka Kaczmarczyk.

Dla odrestaurowanych pomieszczeń zamkowych zaprojektowano także nowy program funkcjonalny, realizowany w oparciu o nowopowstałą infrastrukturę. Wszelkie prace zaplanowano z kolei w myśl zasad konserwatorskich, skupiając uwagę na zachowaniu autentycznej formy i podkreślaniu jej elementów. Zakończenie prac planowane jest na październik 2020 r. Wartość całego projektu szacowana jest na ponad 3,1 mln zł, a dokładną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Na tę inwestycję władze Olkusza pozyskały 1 709 387,32 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Umowę na dofinansowanie Gmina Olkusz podpisała 17 stycznia 2019 roku.

prace rabsztyn 17 - Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Z racji na charakter i zakres prac, jakie będą w tym i przyszłym roku prowadzone w obrębie zamku, a które uniemożliwiają zapewnienie pełnego bezpieczeństwa zwiedzającym, władze miasta podjęły decyzję o nieudostępnianiu w tym roku zamku dla zwiedzających. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, który administruje obiektem, zaprasza jednak chętnych do zwiedzania Chaty Kocjana u podnóża zamku, która będzie czynna od 27 kwietnia do 27 października. Szczegółowe informacje na stronie zamekrabsztyn.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Ruszyły prace remontowe zamku w Rabsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *