Ruszyła dystrybucja darmowych maseczek dla mieszkańców Gminy Olkusz

Kilka dni temu informowaliśmy, że do każdego domu i mieszkania na terenie Gminy Olkusz dostarczone zostaną darmowe maseczki wielorazowego użytku. Pierwsza partia została dziś przekazana do Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zajmie się ich dystrybucją. Kolejne partie są przygotowywane i będą systematycznie przekazywane spółdzielniom mieszkaniowym, strażakom ochotnikom, sołtysom i przewodniczącym osiedli, którzy wyrazili gotowość współpracy przy dystrybucji. Do każdej skrzynki pocztowej trafią dwie maseczki z instrukcją ich wykorzystania.

Musimy pamiętać, że nadal obowiązuje nas ogólnokrajowy stan epidemii oraz zakaz przemieszczania się. Maseczkę powinna zatem założyć tylko osoba, która realizuje jeden ze wskazanych przez rząd celów podróży (do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 czy w celu załatwienia spraw niezbędnych do codziennego życia, takich jak np. najpotrzebniejsze zakupy czy wizyta w aptece lub u lekarza). W innych sytuacjach powinniśmy pozostać w domu, gdyż izolacja jest najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Z uwagi na bezpieczeństwo wolontariuszy dystrybuujących maseczki, będą one przekazywane do skrzynek pocztowych, bez kontaktów z mieszkańcami. W przypadku braku skrzynki pocztowej zostaną one natomiast umieszczone w inny sposób, np. na ogrodzeniu. Maseczki są bezpiecznie zapakowane, dlatego nie ma obaw o ich zniszczenie. Trzeba jednak pamiętać o konieczności ich wyprania i wyprasowania przed pierwszym użyciem. Szczegółowa instrukcja zostanie załączona razem z maseczkami.

93407157 1644179742404527 2058635347469795328 o - Ruszyła dystrybucja darmowych maseczek dla mieszkańców Gminy Olkusz

Przypominamy, że bezpłatne przekazanie maseczek mieszkańcom Gminy Olkusz to niejedyna forma wsparcia naszego samorządu w walce z koronawirusem. Gospodarz „Srebrnego Miasta” zdecydował bowiem wcześniej także o zakupie respiratora w komplecie z nebulizatorem dla Nowego Szpitala w Olkuszu oraz dwukrotnej dezynfekcji przystanków autobusowych, jako tych miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej osób dojeżdżających do pracy czy sklepu. Dodatkowo, wspólnie z włodarzami pozostałych gmin powiatu olkuskiego oraz starostą olkuskim, przeznaczono również środki na zakup najpotrzebniejszych artykułów ochrony bezpośredniej dla olkuskiego szpitala.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców prowadzimy bardzo zróżnicowane działania. Obserwujemy także sytuację oraz komunikaty rządowe, tak by nasze inicjatywy były jak najbardziej zgodne z aktualnymi zaleceniami służb sanitarnych. Jeżeli będzie taka potrzeba, to uruchomimy dalsze środki na kolejne przedsięwzięcia. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w dystrybucję naszych maseczek, ale także tym osobom, instytucjom i stowarzyszeniom, którzy bezinteresownie angażują się do pomocy w walce z epidemią. Jako społeczeństwo zdajemy ten egzamin – podsumowuje Roman Piaśnik.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *