Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych

Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zorganizował już kilka wypraw wysokogórskich, których celem była pomoc fundacjom działającym na rzecz osób niepełnosprawnych. Teraz planuje wejść na Elbrus, czyli najwyższy szczyt Kaukazu, aby wspomóc Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które będzie prowadzić w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”.

elbrus 2 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych

W przeszłości Pan Robert wspierał już w podobny sposób m.in. krakowską fundację „Mam Marzenie”, działającą na rzecz dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Dla marzeń fundacji i jej podopiecznych zorganizował wspólnie z Krzysztofem Banasiem wyprawę górską oraz wziął udział w biegu charytatywnym. W tym roku chciałby zorganizować wyprawę, której celem będzie wsparcie wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i realizowanego przez to stowarzyszenie pożytecznego przedsięwzięcia, czyli utworzenia w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”.

Staram się w ten sposób zwracać uwagę społeczeństwa na osoby niepełnosprawne, które wraz ze swoimi rodzinami w życiu codziennym mają swoje „Everesty”, niejednokrotnie trudniejsze od moich wypraw. Tej wyprawie chciałbym nadać nazwę „Klucze-Elbrus Expedition 2019.” Mam nadzieję, że dzięki temu przyczynię się do zwrócenia uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych i pomogę zdobyć dodatkowe fundusze na działalność przyszłego centrum – mówi Robert Wójcicki.

Partnerem wyprawy jest Gmina Klucze, która od początku wspierała pomysł utworzenia w Kluczach centrum, mającego ułatwić codzienne życie rodzin i osób dotkniętych niepełnosprawnością. W 2015 roku przekazała ona na ten cel w formie użyczenia budynek po byłym Zespole Szkół (obecnie obiekt jest przebudowywany na potrzeby działalności centrum). Pan Robert będzie także zdobywał Elbrus w odzieży, na której będą widnieć emblematy promujące gminę oraz nazwa wyprawy.

elbrus 4 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych

Wyjście na Elbrus będzie kolejną górską przygodą Roberta Wójcickiego. Wśród swoich dokonań ma on już m.in. zdobycie alpejskich szczytów Mont Blanc (4810 m n.p.m.) i Grossglockner (3798 m n.p.m.) oraz wejście na Kazbek (w Kaukazie 5033 m n.p.m). Dojechał ponadto fiatem 126 p w Alpy Włoskie w ramach projektu „Małym Fiatem w Duże Góry” i zdobył tam szczyt Piramida Vincent (4215 m n.p.m.). W ubiegłym roku na swój sposób uczcił 100. rocznicę odzyskania niepodległości wchodząc na tatrzańskie Rysy z flagą Polski. Były też niezwiązane z górami wyprawy, między innymi przejście linii brzegowej Bałtyku od granicy z Niemcami do granicy z Rosją (540 km w 9 dni) i przejechanie rowerem w trzy dni z Klucz do Gdańska. Jak mówi, każde z tych przedsięwzięć łączył z pomocą dla osób, które jej potrzebują.

elbrus 3 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *