Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

Robert Wójcicki z Bogucina Dużego sukcesem zakończył swoją wyprawę na Elbrus, czyli najwyższy szczytu Kaukazu. Jego wyzwaniu przyświecał ważny cel, jaki jest pomoc dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzić będzie w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”.

wyprawa 1 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

W jakimś stopniu zrealizowałem ten cel. Pocieszające jest to, że największe zainteresowanie hasłem, które mi przyświecało, wykazywały osoby w młodym wieku i to one zadawały najwięcej pytań. Świadczy to o tym, że nie jest im obojętny los osób niepełnosprawnych. Wyprawę uważam za udaną i jeśli udało mi się zrobić przy tej okazji coś dobrego, to bardzo się cieszę – mówi Robert Wójcicki.

20190904 104740 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

Mieszkaniec Bogucina Dużego swoją wyprawą chciał przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jeszcze przed wyruszeniem w „Klucze – Elbrus Expedition 2019” mówił bowiem, że osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi rodzinami często w życiu codziennym mają swoje własne „Everesty”, niejednokrotnie trudniejsze od jego wypraw. Oprócz głównego celu ekspedycji, jakim było zwrócenie uwagi na potrzeby wynikające z budowy Centrum Wsparcia i Terapii oraz zachęcenie do pomocy przy powstawaniu tej placówki, Pan Robert chciał wypromować również samą Gminę Klucze.

20190411 104726 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

Udało mi się zdobyć szczyt. Myślę , że dużą rolę odegrała dobra aklimatyzacja, poprzez stopniowe zdobywanie wysokości. Pierwszy obóz zakładałem na wysokości 3500 m n.p.m., a dalej na 4300 m n.p.m. Z tej wysokości zrobiłem dwa wyjścia aklimatyzacyjne na 4700 m n.p.m. i 5000 m n.p.m., po czym nastąpił atak szczytowy. Z namiotu wyszedłem krótko przed północą, a na szczycie byłem o godzinie 6:50. Zejście nie stwarzało niebezpieczeństwa, czułem się dobrze, a pogoda była stabilna. Dotarłem do namiotu, gdzie odpocząłem, po czym zacząłem schodzić na dół – opowiada Pan Robert.

Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobywa szczyty dla niepełnosprawnych - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

Warto również wspomnieć, że mieszkaniec Bogucina Dużego miał na sobie emblematy Gminy Klucze, które otrzymał od władz już na etapie przygotowań do wyprawy. Pan Robert mógł liczyć na pomoc w samym wypromowaniu wyprawy oraz flagę i odzież z logiem Gminy Klucze i nazwą wyprawy. Była to odzież zarówno do treningów, jak i ta cieplejsza, przeznaczona na samo podchodzenie na szczyt. W imieniu Redakcji Kuriera Olkuskiego serdecznie gratuluję Panu Robertowi udanej wyprawy oraz składam szczere wyrazy uznania za realizację tak szczytnego celu, jakim jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Więcej na temat przygotowań do wyprawy można przeczytać TUTAJ, a o samym Rafale Wójcickim TUTAJ.

elbrus 2 - Robert Wójcicki z Bogucina Dużego zdobył Elbrus dla niepełnosprawnych!

Promocja Gminy Klucze była tym łatwiejszym celem, głównie dzięki emblematom, jakie miałem na odzieży. Często padały pytania gdzie leży nasza miejscowość. Do umiejscowienia naszej gminy na mapie Polski używałem zazwyczaj hasła „Pustynia Błędowska” i to wiele wyjaśniało. Jako, że alpiniści i wspinacze to często również podróżnicy, to padło z ich strony wiele zapewnień, że odwiedzą Gminę Klucze – podsumowuje Robert Wójcicki.

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *