Rewolucja w rozgrywkach 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej. Znamy terminarz sezonu 2019/2020

Już w weekend 14-15 września dojdzie do inauguracji sezonu 2019/2020 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej. System rozgrywek czeka prawdziwa rewolucja, tak samo zresztą jak i drużynę SPR-u Olkusz. „Srebrne Lwice” prowadzone będą bowiem przez nowego trenera, a w składzie zespołu dojdzie do kilku zmian.

Tegoroczne zmagania odbędą się w całkowicie nowej formule. Wszystko z powodu nowych przepisów, które postanowił wdrożyć Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Aby uzyskać licencję na grę w PGNiG Superlidze, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju, trzeba bowiem wykazać brak zaległości finansowych względem pracowników i podmiotów zewnętrznych, funkcjonalność hali pod kątem transmisji telewizyjnych oraz zabezpieczyć w budżecie klubu co najmniej 1 400 000 zł. To głównie ten ostatni wymóg okazał się prawdziwie drakoński dla wielu drużyn ze szczypiorniakowej „Ekstraklasy”.

Ostatecznie w „Superlidze” ma zatem wystąpić jedynie 8 zespołów (o 4 mniej niż przed rokiem), łącznie z m.in. mistrzyniami sezonu 2018/2019 1. Ligi SPR-em JKS Jarosław. Skład ten może jeszcze rozszerzyć o 9 drużynę, jako że odwoływać zamierza się Korona Handball Kielce, z którymi Olkuszanki mierzyły się w ubiegłorocznych rozgrywkach Pucharu Polski oraz w półfinale Mistrzostw Polski Juniorek. Na dzień dzisiejszy drużyna z województwa świętokrzyskiego pozostaje jednak naszym ligowym rywalem na zapleczu PGNiG Superligi.

W wyniku wspomnianych zmian 1. Liga powiększy się do 13 zespołów, a co kolejkę jedna drużyna będzie po prostu pauzować. Lista ligowych rywali „Srebrnych Lwic” również przeszła prawdziwą rewolucję, bowiem z 10 ekip, z którymi nasz klub mierzył się przed rokiem, w lidze pozostaną jedynie 4, czyli SPR Sośnica Gliwice, TS MKS San Jarosław, MTS Żory oraz FutureNet Imperium Katowice. Z zespołów występujących rok temu w PGNIG Superlidze do 1. Ligi dołączy za to wspomniana Korona Handball Kielce.

Pozostałe 7 drużyn stanowić będą SKF KPR Sparta Oborniki, K.S.AP-Poznań, MKS PR URBIS Gniezno, KS AZS AWF Handball 28 Wrocław, KS Cracovia 1906, MKS Karkonosze Jelenia Góra oraz KS Zgoda Ruda Śląska. Zespoły te to zarówno ekipy występujące dotychczas w grupie A 1. Ligi (SPR Olkusz występuje od lat w grupie B), jak też kluby, które w poprzednim sezonie wywalczyły awans do zaplecza Superligi. Sezon 2019/2020 zapowiada się zatem niezwykle ciekawie, jako że będziemy mogli zobaczyć jak „Srebrne Lwice” prezentują się na tle zupełnie nowych drużyn.

Ligowe zmagania Olkuszanki rozpoczną już w weekend 14-15 września, kiedy to czeka je wyjazd do Dolnego Śląska, gdzie zmierzą się z MKS-em Karkonosze Jelenia Góra. Pierwszy mecz we własnej hali „Srebrne Lwice” rozegrają z kolei tydzień później, podejmując KS Zgodę Ruda Śląska. Pauzować w rundzie jesiennej SPR Olkusz będzie już w 6. kolejce, a w 11. kolejce, która odbędzie się w weekend 7-8 grudnia, do Olkusza zawita drużyna MTS-u Żory, którą od tegorocznych rozgrywek będzie prowadził dotychczasowy trener olkuskiej drużyny Marcin Księżyk. Będzie to również jego pierwszy powrót na olkuską halę od czasu przejścia do drużyny ze Śląska.

Ostatnia, 26. kolejka sezonu 2019/2020 odbędzie się z kolei w weekend 9-10 maja, a więc nieco później niż w poprzednim sezonie (30 kwietnia). Krótsza będzie również przerwa zimowa, jako że w sezonie 2018/2019 Olkuszanki odpoczywały w okresie od 15 grudnia do 13 stycznia, a w nadchodzącym sezonie nasze szczypiornistki powrócą do zmagań już w weekend 4-5 stycznia. 16 i 20 maja odbędzie się z kolei dwumecz mistrzyń grup A i B, a zwycięzca tego pojedynku zmierzy się z najgorszą drużyną PGNiG Superligi w spotkaniu, którego stawką będzie to która z tych dwóch drużyn sezon 2020/2021 rozpoczęcie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W imieniu Redakcji Kuriera Olkuskiego już dzisiaj serdecznie zachęcam Państwa do śledzenia transmisji na żywo z meczów „Srebrnych Lwic” we własnej hali, które tradycyjnie mają miejsce na naszej stronie na Facebooku.

fot. Anna Niewiadomska (SPR Olkusz)

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *