Rewelacji ciąg dalszy – Łukasz Kmita nowym Starostą?

Już niebawem możemy być świadkami sensacyjnej sytuacji, jako że Łukasz Kmita może zostać nowym Starostą Powiatu Olkuskiego. Prawo nie wymaga bowiem, by stanowisko to sprawowała osoba, która została wybrana w wyborach… i coraz więcej wskazuje na to, że tak może się stać już na pierwszej sesji nowego składu Rady Powiatu Olkuskiego.

beata 2 do art 1 - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?
fot. Łukasz Kmita z byłą Premier Beatą Szydło

Inaczej niż w wyborach na włodarzy miast, gospodarzy powiatów nie wybierają mieszkańcy w powszechnych wyborach. Są oni wybierani przez Rady Powiatów w głosowaniu tajnym. Praktycznie zawsze jest nim jeden z radnych, choć prawo formalnie nie wymaga takiej sytuacji. Stanowisko to może zostać bowiem nadane dowolnej osobie. Mimo iż zdarza się to niezwykle rzadko, a w Powiecie Olkuskim jeszcze nigdy nie doszło do takiej sytuacji, to ten rok może być przełomowy. Nasz informator, który posiada informacje bezpośrednio ze środka negocjacji nowych radnych oraz pragnie pozostać anonimowy, twierdzi że wszystko jest już ustalone. PiS-owi udało się wprowadzić do Rady Powiatu Olkuskiego 9 radnych, a do większości koniecznej, by powołać Starostę, potrzebnych jest ich 12. Nasz informator twierdzi, że 3 potrzebne nazwiska są już powszechnie znane. Coraz więcej wskazuje zatem na to, że Łukasz Kmita, jako przewodniczący olkuskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, może zostać nowym Starostą Powiatu Olkuskiego… mimo że w wyborach do Rady Powiatu nie wystartował, a już za kilka dni zmierzy się z Romanem Piaśnikiem w II turze wyborów na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

DSC0109 - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?
fot. Łukasz Kmita z Premierem Mateuszem Morawieckim

Od właśnie nadchodzącej II tury wyborów rozpoczęły się takowe spekulacje, jako że coraz więcej osób zaczęło zauważać, że Łukaszowi Kmicie wydaje się zbytnio na niej nie zależeć. Dla przykładu, na tydzień przed I turą Łukasz Kmita ogłosił szereg spotkań z mieszkańcami w różnych miejscach Gminy Olkusz. Zgodnie z opublikowanym przez niego harmonogramem, tylko w sobotę 13 października, na 6 dni przed ciszą wyborczą, miało odbyć się ich… aż 15. W ciągu ostatniego tygodnia kampanii miały za to mieć miejsce w sumie 44 takie spotkania. Ponadto, ogłaszając ten grafik, kandydat PiS na (przynajmniej oficjalnie) Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz wspomniał o wcześniejszych „dziesiątkach odbytych już spotkań”. W międzyczasie Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie można było spotkać również na ulicach Olkusza, gdzie wielokrotnie zaczepiał on przechodniów i zachęcał do głosowania na swoją osobę. Biorąc pod uwagę jego znaczną porażkę w I turze wyborów, mogło się wydawać, że Łukasz Kmita, o ile to fizycznie możliwe (przynajmniej zgodnie z jego oficjalnym grafikiem), jeszcze bardziej zwiększy tempo swojej kampanii już na naprawdę ostatniej prostej przed poznaniem nazwiska nowego Burmistrza. Zamiast tego, od ogłoszenia wyników I tury nie odbyło się ani jedno spotkanie (przynajmniej oficjalnie ogłoszone).

43140778 10215207900863458 467044188400123904 o - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?
fot. Łukasz Kmita z Minister Jadwigą Emilewicz (profil Łukasza Kmity na Facebooku)

Niezwykle dziwić może zatem fakt, że po przegranej pierwszej turze wyborów główną aktywnością Łukasza Kmity w ciągu pierwszego z dwóch tygodni pomiędzy pierwszą, a drugą turą, było zaproszenie Romana Piaśnika do debaty. Warto jednak wspomnieć, że nawet to kandydatowi PiS nie do końca się udało, gdyż wielu internautów nazywało go hipokrytą, po tym jak pod ogłoszeniem sponsorowanym na portalu lokalnej gazety o wezwaniu obecnego Burmistrza do debaty… wyłączył on mieszkańcom możliwość komentowania. Opustoszały wydaje się być też profil Łukasza Kmity na Facebooku. Od 1 września, aż do wieczora 19 października (wraz z nadejściem 20 października rozpoczęła się cisza wyborcza – przyp. red.) był on na nim niezwykle aktywny, dodając po kilka wpisów dziennie. Od ogłoszenia wyników wyborów również dodał on kilka wpisów… ale przez cały tydzień. Licznych artykułów sponsorowanych w lokalnej prasie też na próżno już szukać, co pozwala zadać otwarte pytanie czy Łukasz Kmita w ogóle chce wybory na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz wygrać.

40560953 10214984253432412 3709995335855112192 o - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?
fot. Łukasz Kmita z Prezydentem Andrzejem Dudą (profil Łukasza Kmity na Facebooku)

Ku ogólnemu zaskoczeniu okazuje się, że chcieć niekoniecznie musi. Podobny spadek zaangażowania Łukasza Kmity przed II turą wyborów na gospodarza Srebrnego Miasta mogliśmy zobaczyć także 4 lata temu. Wtedy, pół roku po porażce również z Romanem Piaśnikiem, okazało się, że przewodniczący olkuskich struktur PiS został nowym Przewodniczącym Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Zarobki podobne a odpowiedzialność społeczna o wiele mniejsza. Po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych niemalże z dnia na dzień porzucił on dotychczasowe miejsce pracy, załapując się na intratne stanowisko Dyrektora w Oddziale Regionalnym KRUS w Krakowie. Czy jego obecna mała aktywność wskazuje zatem na to, że tym razem szykuje się on na podbój Starostwa? Zyskując władzę nad powiatem, Łukasz Kmita wyjdzie z tych wyborów z twarzą i uniknie odpowiedzialności partyjnej, która, biorąc pod uwagę niespotykane zaangażowanie czołowych osób polskiej polityki oraz ogromnych pieniędzy w jego kampanię, bez wątpienia może mu grozić (od lipca w Olkuszu gościł m.in. Marszałek Ryszard Terlecki, Minister Jadwiga Emilewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej Arkadiusz Mularczyk oraz wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło i Premier Mateusz Morawiecki… dwukrotnie).

22219728 10212561443343674 5190749357220891192 o - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?
fot. Łukasz Kmita z Tadeuszem Rydzykiem (profil Łukasza Kmity na Facebooku)

Jeśli te spekulacje staną się rzeczywistością (a coraz więcej źródeł taką sytuacje zaczyna nam potwierdzać), to będzie to niezwykle śmiałe zlekceważenie swojego elektoratu przez Łukasza Kmitę. Takiego układu chyba jeszcze nie było, a jeżeli pod nieobecność Łukasza Kmity w Radzie Miejskiej w Olkuszu (zostając starostą będzie on się musiał zrzec mandatu Radnego i jego miejsce zajmie kolejna osoba z największym wynikiem z listy PiS, czyli Edwarda Wolska), klub Radnych PiS w olkuskiej radzie znów się rozleci (w 2014 roku obecnej partii rządzącej udało się wprowadzić 10 radnych, a przed miesiącem został on rozwiązany z powodu zbyt małej liczby członków (4) – przyp. red.), to naprawdę można będzie zacząć w ogóle kwestionować sens wyborów. Po raz drugi z rzędu radni wprowadzeni głosami osób popierających PiS rozpierzchły by się bowiem po innych komitetach, a osoba, która nie wystartowała nawet w powiatowych wyborach zostałaby Starostą. No cóż, rozgrywki polityczne jak widać nasi politycy mają opanowane do absolutnej perfekcji, natomiast w tym wszystkim naprawdę szkoda nas – mieszkańców. Słowa obecnego Radnego Rady Powiatu Olkuskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Michała Mrówki wydają się teraz wyrażać więcej niż tysiąc słów.

Radny Mrówka chwali się realizacją inwestycji… których nie poparł w głosowaniu - Rewelacji ciąg dalszy - Łukasz Kmita nowym Starostą?

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

7 thoughts on “Rewelacji ciąg dalszy – Łukasz Kmita nowym Starostą?

 • październik 31, 2018 at 8:51 pm
  Permalink

  Widać że Pan Piaśnik taki nudny że nikt o nim nie pisze…

  Reply
 • październik 31, 2018 at 9:44 pm
  Permalink

  Dalej nic o poparciu „waszego” kandydata dla Pana Piaśnika? I ciągle walicie tylko w rywala obecnego burmistrza. Bardzo zastanawiające…

  Reply
 • październik 31, 2018 at 11:18 pm
  Permalink

  Nie muszą pisać widać kogo popierają.. tyle z obiektywnego dziennikarstwa 😀

  Reply
 • Listopad 1, 2018 at 10:17 am
  Permalink

  Szanowni Państwo,

  Absolutnie nie jest tak, że nasza redakcja nie chce pisać o Panu Romanie Piaśniku. Obecny Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz w kampanii wyborczej nie prowadzi po prostu tak wielu działań, jak Pan Łukasz Kmita, oprócz rozstawienia materiałów wyborczych ciężko w zasadzie się czegoś doszukać, dlatego też o nim nie piszemy. Jeżeli jednak uważają Państwo, że jakąś sprawę powinniśmy nagłośnić, to bardzo proszę o zgłoszenie, z chęcią o tym napiszę.

  Z wyrazami szacunku,
  Michał Pasternak

  Reply
 • Listopad 1, 2018 at 10:50 am
  Permalink

  Panie Michale,

  nareszcie na olkuskim rynku medialnym (jeśli można go tak nazwać) pojawiła się osoba, która potrafi analizować fakty polityczne i co bardzo ważne ma dostęp do informacji mniej oficjalnych, których nie boi się publikować.

  Co do samego tematu Pana Kmity to to co zostało przez Pana opisane wydaje mi się wielce prawdopodobne i wpisywałoby się w szerszy kontekst polityczny o którym Pan już pisał (brak umowy o pracę Pana K. na czas nieokreślony w KRUSie, etc.). Nie rozumiem natomiast jednego… czyżby Pan Piasny zgodził się popierając Pana Kmitę w II turze wyborów na odejście ze stanowiska starosty?
  Czy może raczej jego poparcie to tylko zasłona dymna do tego, żeby pokazać pozorne działania przez Pana Kmitę, że stara się zrobić wszystko do jej wygrania.
  I wreszcie jak wyglądają możliwości pozyskania głosów w starostwie do wyboru starosty z PiS? Bo jeśli będę się o to starać tak jak w ostatniej kadencji to pewnym jest, że nie będzie nim nikt z partii, która pozornie zwyciężyła wybory w powiecie.

  Pozdrawiam

  Reply
  • Listopad 1, 2018 at 11:58 am
   Permalink

   Na początku chciałbym bardzo podziękować za miłe słowa, to wiele dla mnie znaczy.

   Możliwości w kwestii Starosty jest wiele. Niepodważalny jest natomoast fakt politycznego „dealu” pomiędzy Łukaszem Kmitą i Pawłem Piasnym, który istnieje mniej więcej od przełomu 2017 i 2018 roku. Cały czas mowa była o tym, że Paweł Piasny sam nie startuje w wyścigu na Burmistrza, struga Łukaszowi Kmicie Sebastiana Tomsie, który ma jedynie nie stwarzać mu zagrożenia, a potem przekazać poparcie, a w zamian za to Łukasz Kmita poprze Pawła Piasnego na drugą kadencję Starosty. Sytuacja skomplikowała się po wyborach, które miały miejsce 21 października. Łukasz Kmita znacznie pogorszył swój wynik w I turze w odniesieniu do 2014 roku, a do Rady Powiatu Olkuskiego PiS wprowadził 9 radnych (12 potrzebnych jest do posiadania większości). W takim układzie jeżeli tylko PiS chciałby rządzić w Starostwie, to będzie mógł to zrobić, niejako wyłamując się z ugody z Pawłem Piasnym. Warto jednak pamiętać, że razem z OdNową PiS posiada też większość w Radzie Miejskiej w Olkuszu, więc pójście na wojnę z Pawłem Piasnym Łukaszowi Kmicie chyba nie jest na rękę. Możliwości odnośnie Starosty widzę dwie: pierwsza to ta przedstawiona w artykule (być może dlatego Paweł Piasny, Jan Orkisz i Sebastian Tomsia poparli Łukasza Kmitę w II turze, licząc że wygra i zostawi OdNowie Starostwo), a druga jest taka, że olkuski PiS zwyczajnie stchórzy i wiedząc, że do rządzenia się nie nadaje, odda władze w ręce Starosty (samemu biorąc np wicestarostę, oraz tłuste części komisji i Zarządu Powiatu), potwierdzając tylko oficjalnie istnienie dealu Kmita-Piasny. Pozostaje nam chyba tylko czekać na pierwszą sesję Rady Powiatu Olkuskiego, której spodziewałbym się około 20 listopada.

   Z wyrazami szacunku,
   Michał Pasternak

   Reply
   • Listopad 5, 2018 at 10:16 am
    Permalink

    Dziękuję za komentarz. A tymczasem czekamy na oficjalne wyniki (choć te pewnie nie wiele będą się różnić od tych podanych wczoraj)

    Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *