Remont DK 94 w Olkuszu pod znakiem zapytania

Pod koniec lipca 2017 roku ogłoszono, że Droga Krajowa nr 94 na olkuskim odcinku zostanie gruntownie zmodernizowana. Fiaskiem zakończył się jednak przetarg dotyczący wykonania prac, jako że najniższa oferta była aż o 50 milionów zł większa niż kwota, którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierzała wydać na modernizację. Kilka dni temu ogłoszono, że przetarg zostanie rozpisany ponownie. Czy obiecany remont nadal się odbędzie? Szczegóły w materiale.

Remont Drogi Krajowej nr 94 został dwa lata temu hucznie ogłoszony przez lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości, na czele z Posłem na Sejm RP Jackiem Osuchem, który chwalił się, że bardzo mocno zabiegał o wykonanie robót. Nazywano to wówczas historyczną inwestycją Olkusza, jako że przebudowa 4,353 km. drogi ma obejmować także przebudowę 6 skrzyżowań, postawienie ekranów akustycznych czy powstanie ciągów pieszo-rowerowych. Prace mają się rozpocząć w rejonie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, a zakończyć przy skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Pakuska. Niezwykle entuzjastycznie zareagowała również Redakcja Pulsu Olkusza.

srogi puls - Remont DK 94 w Olkuszu pod znakiem zapytania

Po tym, jak remont DK 94 był także wielokrotnie wykorzystywany w minionej kampanii wyborczej przez lokalnych działaczy PiS, dowiedzieliśmy się jednak, że przetarg na wykonanie prac remontowych zakończył się niepowodzeniem. W lutym bieżącego roku okazało się bowiem, że zgłoszone oferty znacznie przewyższyły oczekiwania. Na przebudowę „krajówki” planowano wydać 107 milionów złotych, podczas gdy Mostostal Warszawa i Drogomex Pruszków złożyły oferty opierające się na kwotę 157 mln zł, Strabag Infrastruktura Południe zaproponował cenę 165,6 mln zł, a konsorcjum Eurovia Polska i Nowak-Mosty 174,5 mln zł. (firma Nowak-Mosty była wykonawcą niedawno zakończonego remontu olkuskiej kładki – przyp. red.).

Jak 19 lutego mówiła Gazecie Krakowskiej Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: „Trudno powiedzieć w tym momencie, co dalej. Obecnie sprawdzamy te oferty. W takiej sytuacji są dwa wyjścia: albo GDDKiA dołoży brakującą kwotę, albo przetarg zostanie ponowiony”. Przed kilkoma dniami dowiedzieliśmy się, że dodatkowych pieniędzy dla Olkusza nie będzie lecz przetarg zostanie rozpisany ponownie. Pytanie tylko czy tym razem któraś z firm zdecyduje się złożyć ofertę o niemal 50 milionów złotych mniejszą niż dotychczas?

P1120961 - Remont DK 94 w Olkuszu pod znakiem zapytania

Na odpowiedź na pytanie czy w ogóle, a jeśli tak, to za jakie pieniądze odbędzie się modernizacja Drogi Krajowej nr 94 przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać. To samo tyczy się samego remontu, który zgodnie z wymaganiami przetargu ma odbyć się w okresie 31 – 35 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się jednak okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca – przyp. red.). Nawet przy założeniu, że tym razem przetarg zakończy się pomyślnie, ewentualnego końca remontu można byłoby się spodziewać dopiero w 2023 roku.

Fakt, że najniższa złożona w przetargu oferta jest wyższa o 32% od zabezpieczonej na ten cel kwoty, nie martwi jednak Łukasza Kmity. Jak przekonywał on za pośrednictwem swojego konta na Facebooku… wysokie ceny nie są niczym złym, a cała sytuacja jest efektem odrodzonej pod rządami PiS gospodarki: „Może to i lepsze, że ceny są bardziej realne i nie grozi nam upadłość firm budowlanych jak jeszcze kilka lat temu. Jak widać przy rozpędzonej gospodarce wykonawcy nie chcą brać na siebie większego ryzyka kontraktów” – komentował Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.

Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy Państwa zdaniem przebudowa Drogi Krajowej nr 94 dojdzie do skutku? Czy w przeprowadzonym ponownie przetargu któraś z firm złoży dużo niższą ofertę? Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *