Remont budynku Starego Starostwa w Olkuszu dobiega końca

Dobiegają końca prace związane z rewitalizacją Kwartału Królewskiego w Olkuszu wraz z utworzeniem multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach rynku. Wartość całej inwestycji to około 20 milionów złotych, z czego ponad 6,5 miliona złotych stanowi unijne dofinansowanie.

Przez wiele lat budynek dawnego starostwa niszczał, a odpadająca elewacja stanowiła zagrożenie dla przechodniów. Dziś jest to jednak widok, którego już nie pamiętamy. Piękna elewacja cieszy wzrok z zewnątrz, a duże zmiany nastąpiły także od wewnątrz. Realizacja tego projektu to ambitne zadanie, które ma służyć rozwojowi naszego miasta. Obiekty, które powstają, będą bowiem służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom coraz chętniej odwiedzającym nasze miasto – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy z nich to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica, a obecnie, na reliktach dawnej zabudowy, wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa. Drugim obiektem są natomiast podziemia olkuskiego ratusza na rynku, gdzie powstaje multimedialna trasa turystyczna, która ma szansę stać się atrakcją na skalę ogólnopolską.

106507298 1717435948412239 2770641473830951248 o - Remont budynku Starego Starostwa w Olkuszu dobiega końca

Obecnie dobiegają końca prace wykończeniowe w pomieszczeniach parteru i piętra dawnego starostwa: trwa układanie posadzek i parkietów, malowanie ścian oraz montaż oświetlenia. Zakończyły się już natomiast prace na poddaszu, gdzie powstały pokoje gościnne. Prace na dziedzińcu pomiędzy budynkiem dawnego starostwa a murem i basztą również mają się ku końcowi. Po zakończeniu trwającego obecnie układania nawierzchni i montażu oświetlenia zostanie bowiem posadzona zieleń, a także trzeba będzie wykonać dojazd uliczką przymurną do stacji trafo.

Zakończenie prac budowlanych prowadzonych przez firmę AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych planowane jest na 31 sierpnia. Już wkrótce rozpocznie się natomiast kolejny etap prac związanych z adaptacją pomieszczeń piwnic ratusza i starostwa na ekspozycje z wykorzystaniem nowoczesnych multimediów. Władze Olkusza mają nadzieję, że realizacja tego ambitnego projektu wzmocni rozwój gospodarczy i kulturalny miasta, a także wpłynie na wykreowanie nowego wizerunku Olkusza poprzez promowanie i upowszechnianie w innowacyjny sposób wiedzy o historii regionu dzięki ochronie, zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Warto wspomnieć, że projekt zagospodarowania Kwartału Królewskiego przewiduje ponadto nie tylko ekspozycję muzealną, ale również restaurację, pokoje hotelowe, ogród z kameralną sceną, pomieszczenia konferencyjne, sklep z pamiątkami czy pomieszczenia dla organizacji pozarządowych.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *