Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich

W 2023 roku w Małopolsce odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpijskie. Radny Rady Miejskiej w Olkuszu Sebastian Tomsia chce by „Srebrne Miasto” zostało jednym ze współorganizatorów imprezy lub bazą noclegowo-treningową. Jak pisze w swojej interpelacji były kandydat burmistrza naszego miasta: „parafrazując słowa barona Pierre de Coubertin’a najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, lecz wziąć w nich udział, nawet chociażby w roli współorganizatora”.

DSC 0026 - Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich
fot. Mateusz Łebek

Wspomniane wydarzenie sportowe będzie miało miejsce w Małopolsce, jako że polska kandydatura okazała się jedyną, jaka wpłynęła do Europejskiego Komitetu Olimpijskiego w wymaganym terminie. Poprzednio Europejskie Igrzyska Olimpijskie miały miejsce w Mińsku (2019 r.) i Baku (2015 r.). Koszt organizacji obu imprez wyniósł odpowiednio 1,2 miliarda oraz 50 milionów dolarów. Zdaniem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika głównie dlatego realizacja tego pomysłu jest nierealna. Dla porównania tegoroczny budżet gminy Olkusz wynosi 192,3 miliona zł. Sebastian Tomsia wskazuje jednak, że w tak ogromnym wydarzeniu o europejskiej randze może wziąć udział kilka tysięcy sportowców i niezrzeszona ilość kibiców.

P1110474 - Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich
fot. Radny Rady Miejskiej w Olkuszu Sebastian Tomsia

To doskonały sposób promocji naszego Srebrnego Grodu w Europie. Specjaliści od marketingu twierdzą, iż sport może być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast. Stanowi także doskonały i skuteczny element promocyjny o bardzo wysokim potencjale. Działania te jednak powinny być realizowane w sposób profesjonalny, zaplanowany i kompleksowy. Mogą one także poprawić jakość życia mieszkańców oraz atrakcyjność przestrzeni i architektury obszaru – pisze w swojej interpelacji Radny.

DSC 0017 - Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich
fot. Mateusz Łebek

Głównym problemem związanym ze współorganizowaniem przez Olkusz Europejskich Igrzysk Olimpijskich jest również fakt, że na ten moment na próżno szukać jest obiektów, na których nie tylko mogłyby się odbywać zawody, ale nawet takich, na których dana reprezentacja mogłaby trenować. Kompleks „Czarna Góra” został bowiem już jakiś czas temu wyłączony z użytkowania, gdyż betonowa trybuna oraz bieżnia zaczęły stwarzać zagrożenie dla ich użytkowników. Sytuacja ma się co prawda niebawem gruntownie zmienić, jako że wraz z końcem lipca rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wartych ponad 14,5 mln zł. prac z związanych z przebudową olkuskiego stadionu, jednak i to może okazać się niewystarczające. Mowa bowiem w końcu o imprezie na skalę europejską.

DSC 0045 - Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich
fot. Mateusz Łebek

Obiekty lekkoatletyczne na „Czarnej Górze”, po spełnieniu odpowiednich wymagań, będą posiadały kategorię IVb, czyli, w myśl przepisów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, będzie można na nich organizować zawody wojewódzkie i szczebla centralnego w ograniczonym programie z wykluczeniem organizacji zawodów międzynarodowych – odpowiada na interpelację Sebastiana Tomsi włodarz Olkusza.

43342654 2337936679568610 4953048485810143232 n - Radny Sebastian Tomsia chce, by Olkusz został współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich
fot. Sebastian Tomsia w minionych wyborach samorządowych ubiegał się o stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

Roman Piaśnik wykazał również, że na przekór pomysłom Radnego zgodnie z prawem niemożliwe jest wystąpienie o uzyskanie dodatkowego finansowania przebudowy olkuskiego kompleksu. Jeżeli mowa z kolei o pojemności „Czarnej Góry” po remoncie, to trybuny o lekkiej konstrukcji zapewnią jedynie ok. 300-400 miejsc siedzących, a na dodatek nie przewidziano budowy ogólnodostępnego parkingu. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy popierają Państwo pomysł byłego kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz? Czy współorganizację przez Olkusz lub utworzenie w nim bazy noclegowo-treningowej jest realne? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *