Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

W tym roku świętujemy stulecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, we współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”, realizuje akcję „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018”, obejmującą swym zasięgiem cztery gminy: Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze.

P1050420 - Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 - 2018

Celem akcji jest popularyzacja wśród mieszkańców Olkusza i całej ziemi olkuskiej sylwetek osób zasłużonych w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości. Są to postaci, które wniosły swe zasługi w skali ogólnopolskiej, jak choćby twórca służb medycznych Legionów generał Stefan Buchowiecki, czy współpracownik Józefa Piłsudskiego i minister aprowizacji Antoni Minkiewicz. Na naklejkach znaleźli się również zasłużeni przede wszystkim lokalni działacze: Jan Jarno, pierwszy starosta Jerzy Stamirowski, Stanisław Bac, Wieńczysława Buchowiecka, Antoni Wiatrowski, Karol Radłowski oraz Aleksander Machnicki.

P1050413 - Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 - 2018

Swoich patronów otrzymało więc dziewięć autobusów świadczących usługi dla ZKG KM w Olkuszu. W ramach akcji sylwetki zasłużonych zostały umieszczone na biletach komunikacji miejskiej. Poza tym na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy została stworzona specjalna zakładka, gdzie można zapoznać się z życiorysami i fotografiami tych osób. Dzięki staraniom organizatorów akcja „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018” uzyskała formalne wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynatora Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

bilet1 - Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 - 2018

Chcemy poprzez tę akcję dotrzeć do jak największej grupy naszych mieszkańców, w tym do osób, które dotąd nie interesowały się historią. Osoby, których zasługi przypominamy w ramach tej akcji, wniosły duży wkład nie tylko w odzyskanie niepodległości, ale także budowanie samorządu lokalnego w Olkuszu i na ziemi olkuskiej – wyjaśniają Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza oraz Tadeusz Chwast, przewodniczący Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna w Olkuszu.

P1050434 - Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 - 2018

 

 

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *