Przyjdź na olkuskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny światowej

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Jan Kucharzyk zapraszają mieszkańców oraz organizacje społeczne i kombatanckie na uroczystości związane 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

68456624 1402382339917603 3211580916778401792 o - Przyjdź na olkuskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny światowej

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. o godzinie 10:00 w Bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji mieszkańców Olkusza poległych podczas II Wojny Światowej. Następnie zebrana społeczność w asyście Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej przejdzie pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim przy ul. Mickiewicza, gdzie o godzinie 11:15 rozpocznie się główna część obchodów. Po Hymnie Państwowym i wystąpieniu gospodarza „Srebrnego Miasta” zostanie z kolei odczytany apel pamięci, a potem delegacje władz i organizacji społecznych złożą wieńce pod Pomnikiem Ofiar Wojny.

Serdecznie zapraszam mieszkańców do wzięcia udziału w tych jakże ważnych uroczystościach. W ten sposób chcemy oddać hołd Olkuszanom, którzy walczyli o wolną Polskę i zginęli podczas wojny. Chcemy także upamiętnić postać Władysława Gnysia, który przed 80 laty w walce powietrznej nad Żuradą zestrzelił pierwszy niemiecki samolot podczas II wojny światowej. Zapraszam również do udziału w zlocie militarnym, który ma przybliżyć wydarzenia II Wojny Światowej w Olkuszu na ziemi olkuskiej, ale także pokazać historię i obecny stan naszych sił zbrojnych – zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Po oficjalnej części obchodów na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Na płycie rynku znajdą się również stoiska i sprzęt jednostek wojskowych zaproszonych do udziału w zlocie. Dużą atrakcją będzie także przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jedną z atrakcji tego stoiska będzie fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym będzie można poczuć się jak prawdziwy pilot. Będzie także można odwiedzić stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów z bronią i umundurowanien z czasów wojny przygotowane przez olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza.

Niewątpliwie warto będzie także zobaczyć pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum Mundurowego ZDZ w Olkuszu. Na stoisku promocyjnym gminy Olkusz będzie za to można wziąć udział w konkursie wiedzy o II wojnie światowej na ziemi olkuskiej oraz w grach i zabawach dla najmłodszych. Swoje stoisko promocyjne prezentujące sprzęt i wyposażenie policji będzie też miała Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Podczas zlotu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanie bowiem plenerowa pracownia MOK-u, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych „Widok z samolotu”, a także zrobić sobie zdjęcie w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”.

Propozycją dla miłośników historii będą z kolei bezpłatne prelekcje filmów dokumentalnych o II wojnie światowej na ziemi olkuskiej, które prezentowane będą w sali konferencyjnej magistratu. O godzinie 13:00 pokazany zostanie film „Ocalić od zapomnienia…”, o godzinie 14:00 „Kocjan. Życie pod wiatr”, a o godzinie 15:00 „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Tego dnia od 8:00 do 14:00 będzie można również bezpłatnie zwiedzać szkolną izbę pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, gdzie prezentowane będą pamiątki związane z tym niezwykłym lotniskiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza natomiast Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Cały dzień rocznicowych uroczystości i wydarzeń zakończy z kolei o godzinie 19:00 koncert przygotowany przez olkuski MOK, kiedy na scenie na rynku z pieśniami patriotycznymi zamelduje się olkuski zespół „Te Deum”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *