Przyjdź na olkuskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny światowej

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Jan Kucharzyk zapraszają mieszkańców oraz organizacje społeczne i kombatanckie na uroczystości związane 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

68456624 1402382339917603 3211580916778401792 o - Przyjdź na olkuskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny światowej

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. o godzinie 10:00 w Bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji mieszkańców Olkusza poległych podczas II Wojny Światowej. Następnie zebrana społeczność w asyście Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej przejdzie pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim przy ul. Mickiewicza, gdzie o godzinie 11:15 rozpocznie się główna część obchodów. Po Hymnie Państwowym i wystąpieniu gospodarza „Srebrnego Miasta” zostanie z kolei odczytany apel pamięci, a potem delegacje władz i organizacji społecznych złożą wieńce pod Pomnikiem Ofiar Wojny.

Serdecznie zapraszam mieszkańców do wzięcia udziału w tych jakże ważnych uroczystościach. W ten sposób chcemy oddać hołd Olkuszanom, którzy walczyli o wolną Polskę i zginęli podczas wojny. Chcemy także upamiętnić postać Władysława Gnysia, który przed 80 laty w walce powietrznej nad Żuradą zestrzelił pierwszy niemiecki samolot podczas II wojny światowej. Zapraszam również do udziału w zlocie militarnym, który ma przybliżyć wydarzenia II Wojny Światowej w Olkuszu na ziemi olkuskiej, ale także pokazać historię i obecny stan naszych sił zbrojnych – zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Po oficjalnej części obchodów na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Na płycie rynku znajdą się również stoiska i sprzęt jednostek wojskowych zaproszonych do udziału w zlocie. Dużą atrakcją będzie także przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jedną z atrakcji tego stoiska będzie fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym będzie można poczuć się jak prawdziwy pilot. Będzie także można odwiedzić stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów z bronią i umundurowanien z czasów wojny przygotowane przez olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza.

Niewątpliwie warto będzie także zobaczyć pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum Mundurowego ZDZ w Olkuszu. Na stoisku promocyjnym gminy Olkusz będzie za to można wziąć udział w konkursie wiedzy o II wojnie światowej na ziemi olkuskiej oraz w grach i zabawach dla najmłodszych. Swoje stoisko promocyjne prezentujące sprzęt i wyposażenie policji będzie też miała Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Podczas zlotu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanie bowiem plenerowa pracownia MOK-u, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych „Widok z samolotu”, a także zrobić sobie zdjęcie w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”.

Propozycją dla miłośników historii będą z kolei bezpłatne prelekcje filmów dokumentalnych o II wojnie światowej na ziemi olkuskiej, które prezentowane będą w sali konferencyjnej magistratu. O godzinie 13:00 pokazany zostanie film „Ocalić od zapomnienia…”, o godzinie 14:00 „Kocjan. Życie pod wiatr”, a o godzinie 15:00 „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Tego dnia od 8:00 do 14:00 będzie można również bezpłatnie zwiedzać szkolną izbę pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, gdzie prezentowane będą pamiątki związane z tym niezwykłym lotniskiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza natomiast Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Cały dzień rocznicowych uroczystości i wydarzeń zakończy z kolei o godzinie 19:00 koncert przygotowany przez olkuski MOK, kiedy na scenie na rynku z pieśniami patriotycznymi zamelduje się olkuski zespół „Te Deum”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *