Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, już po raz czwarty w Olkuszu odbędzie się marsz upamiętniający własnie Żołnierzy Niezłomnych. Mamy przyjemność ogłosić, że organizatorami tegorocznych uroczystości, razem z olkuskim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, olkuskim PTTK oraz ZDZ Katowice jest Redakcja naszej gazety.Patronat honorowy nad Marszem objął ponadto Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

iv marsz pamięci żołnierzy wyklętych 2 724x1024 - Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

Marsz ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywa się w Olkuszu od 2016 roku. Celem obchodów jest uhonorowanie bohaterów walczących za wolną i niepodległą Polskę na terenie ziemi olkuskiej. Niektórzy z nich wciąż żyją, dając najlepsze świadectwo tamtych wydarzeń. Kombatanci regularnie odwiedzają olkuskie uroczystości, jak i serdecznie zapraszają do wspólnego maszerowania.

Olkusz039 - Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

O godzinie 16:00, jak co roku, nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebrana społeczność, w akompaniamencie pieśni historycznych oraz odczytywaniu biogramów poległych w walkach w naszym regionie, przemaszerują ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz, gdzie nastąpi druga część uroczystości. Odczytany zostanie tam apel pamięci, a pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej złożone zostaną okolicznościowe wieńce. O godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym PTTK odbędzie się z kolei pokaz filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *