Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, już po raz czwarty w Olkuszu odbędzie się marsz upamiętniający własnie Żołnierzy Niezłomnych. Mamy przyjemność ogłosić, że organizatorami tegorocznych uroczystości, razem z olkuskim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, olkuskim PTTK oraz ZDZ Katowice jest Redakcja naszej gazety.Patronat honorowy nad Marszem objął ponadto Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

iv marsz pamięci żołnierzy wyklętych 2 724x1024 - Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

Marsz ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywa się w Olkuszu od 2016 roku. Celem obchodów jest uhonorowanie bohaterów walczących za wolną i niepodległą Polskę na terenie ziemi olkuskiej. Niektórzy z nich wciąż żyją, dając najlepsze świadectwo tamtych wydarzeń. Kombatanci regularnie odwiedzają olkuskie uroczystości, jak i serdecznie zapraszają do wspólnego maszerowania.

Olkusz039 - Przyjdź na IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu

O godzinie 16:00, jak co roku, nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebrana społeczność, w akompaniamencie pieśni historycznych oraz odczytywaniu biogramów poległych w walkach w naszym regionie, przemaszerują ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz, gdzie nastąpi druga część uroczystości. Odczytany zostanie tam apel pamięci, a pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej złożone zostaną okolicznościowe wieńce. O godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym PTTK odbędzie się z kolei pokaz filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *