Przyjdź i oddaj cześć pamięci olkuskich Żydów

77 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza, jaką stanowiła wówczas społeczność żydowska. Aby oddać im hołd, 13 czerwca tradycyjnie, ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście, „Srebrnym Mieście” odbędzie się Marsz Pamięci. Historię i kulturę żydowską przybliżą z kolei liczne wydarzenia towarzyszące. Patronat medialny nad całym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

Obchodzimy niezwykle dramatyczne wydarzenie w historii naszego miasta, jakim była likwidacja olkuskiego getta. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg wydarzeń, dzięki którym nie tylko okażemy naszą pamięć w rocznicę zagłady olkuskich Żydów, ale również postaramy się przybliżyć zainteresowanym ich bogatą historię, kulturę i tradycję – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Główna część uroczystości odbędzie się w czwartek 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia przed 77 laty z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu Auschwitz-Birkenau. O godzinie 19:00, po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zagładę olkuskich Żydów na budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu, rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed przejściem na dworzec kolejowy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Francesco Nullo, Mieczysława Karwińskiego, Króla Kazimierza Wielkiego aż do stacji PKP.

plakat 77 rocznica ver 1 - Przyjdź i oddaj cześć pamięci olkuskich Żydów

Poza główną częścią obchodów organizatorzy przygotowali również cały szereg wydarzeń towarzyszących. W piątek 7 czerwca miejsce będzie miał spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”, którego uczestnicy spotykają się o godzinie 17:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8. W niedzielę 9 czerwca o godzinie 19:00 na olkuskim rynku odbędzie się z kolei występ Justyny Haberki, a następnie koncert muzyki klezmerskiej, w którym wystąpi zespół „Klezmorim Trio”. W jego trakcie zostanie także otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi” opracowana przez olkuski magistrat. W przypadku niepogody koncert rozpocznie się o godzinie 19:30 w Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu przy ul. Szpitalnej 32 (wstęp wolny).

35266281 1938877492811223 7257387393181810688 o - Przyjdź i oddaj cześć pamięci olkuskich Żydów
fot. zeszłoroczne uroczystości upamiętniające zagładę olkuskich Żydów

W Centrum Kultury 11 i 12 czerwca odbędą się również warsztaty „Żyli wśród nas” dla uczniów olkuskich szkół. Zajęcia poświęcone historii, tradycjom i kulturze olkuskich Żydów zakończy spacer śladem olkuskich Żydów oraz zwiedzanie wystawy plenerowej na rynku. W czwartek 13 czerwca o godzinie 16:00 warto odwiedzić natomiast Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu przy ul. Fr. Nullo 29b, gdzie miała będzie miejsce na sesja popularnonaukowa z okazji wydania 20. numeru czasopisma „Ilcusiana” oraz spotkanie z wydawcą książki „Przez ruiny i zgliszcza” Mordechajem Caninem.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *