Przycinanie drzew i krzewów

Podczas pielęgnacji ogrodu nie należy zapominać o pracach przy pomocy sekatora, czyli przycinaniu. Będzie to miało korzystny wpływ na wygląd i zdrowie roślin.
Krzewy ozdobne
Są to rośliny wymagające regularnego przycinania. Niesie to za sobą wiele zalet takich jak: pobudzanie do wzrostu, poprawa kondycji, utrzymanie spójnej formy. Zabieg ten przeprowadza się wiosną lub latem, zależne jest to od gatunku. Jest pewna zasada, która mówi, że krzewy kwitnące wiosną przycina się po kwitnieniu, a krzewy kwitnące latem, przycina się wczesną wiosną. Podczas prac z sekatorem pamiętać trzeba, że nie wszystkie gatunki pozwalają na ten zabieg. Bezwzględnie pominąć należy magnolie, oczary, ostrokrzewy, różaneczniki i azalie.
Krzewy owocowe
Systematyczna pielęgnacja niezbędna jest także w przypadku krzewów owocowych. Okres, w którym należy tego dokonać również zależny jest od gatunków krzewów. Odpowiednia pielęgnacja przyczyni się do zdrowia roślin i ich owocowania. Przed przystąpieniem do prac z przycinaniem powinno pamiętać się, że sposób użycia sekatora różni się w zależności od wieku i wymagań poszczególnego gatunku.
Drzewa owocowe
Drzewa owocowe prawdopodobnie najbardziej potrzebują przycinania z użyciem sekatora. W przypadku, gdy korony drzew nie będą odpowiednio kształtowane, zaczną piąć się w górę, przez co będą utrudnione zbiory. Zmniejszy się także urodzaj plonów i będą gorszej jakości. Drzewa owocowe mają również dwa terminy pielęgnacji: gatunki wytrzymałe na niskie temperatury należy przycinać w okresie luty-marzec, a rośliny bardziej podatne na przymrozki potraktować trzeba sekatorem latem, po uprzednich zbiorach.
Jak przycinać ?
Przed cięciem należy najpierw zastanowić się, jak wyglądać ma efekt końcowy. Przycinanie to nie tylko przerzedzanie, ale także zagęszczanie i formowanie kształtu rośliny. Dobrą informacją jest to, że trudno uśmiercić roślinę w wyniku złego cięcia sekatorem. Oczywiste jest, że błędnie wykonane przycinanie będzie miało niekorzystny wpływ na wygląd rośliny, ale nowe przyrostu szybko zniwelują niedoskonałości. Dlatego lepszą zasadą jest przyciąć mniej, niż zbyt dużo.