„Przewrót Majowy” w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Powiatu w Olkuszu grupa 15 Radnych złożyła wniosek o odwołanie Pawła Piasnego, rozpoczynając tym samym procedurę odwołania starosty. Samego głosowania w tej sprawie możemy się spodziewać najwcześniej 8 czerwca. Którzy Radni podpisali się pod wnioskiem? Jak został on uargumentowany? W jaki sposób do sprawy odniósł się sam Paweł Piasny? Szczegóły w materiale.

60041157 2187580034887725 247728426528538624 o 1 - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?
źródło: Marcin Stawinoga (Powiat Olkuski)

Wczoraj o godzinie 15:00 rozpoczęła się VI sesja Rady Powiatu w Olkuszu kadencji 2018-2023. Już na samym początku posiedzenia głos zabrał Radny Michał Mrówka: „Dzień dobry Państwu, Panie Starosto, Panie Przewodniczący, Państwo Radni, chciałbym złożyć zmianę do porządku obrad, polegającą na wprowadzeniu punktu dotyczącego wniosku o odwołanie Starosty Olkuskiego, dziękuję”. Wniosek ten podpisany został przez 15 Radnych, którzy argumentowali go m.in. opieszałością w sprawie rozwiązania problemu odpadów w Kluczach-Osadzie i lekceważeniem wyroków sądowych w tej kwestii, prowadzeniem polityki dezinformacji względem Radnych Rady Powiatu czy brakiem współpracy z większością gmin Powiatu Olkuskiego przez Pawła Piasnego.

P1110291 - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?
fot. Radny Rady Powiatu w Olkuszu Michał Mrówka

Wniosek poparli Radni: Marta Dziura, Barbara Haberka, Wanda Klimek, Krystyna Kowalewska, Michał Mrówka, Grzegorz Nocoń, Jacek Piotr Osuch, Paulina Polak, Paweł Rykała, Rafał Solecki, Józef Stach, Kamil Wołek oraz Wicestarosta Olkuski Bogumił Sobczyk, a także dwóch z trzech członków Zarządu Powiatu Olkuskiego, czyli Piotr Gamrot i Krzysztof Dąbrowski. Wygląda zatem na to, że doszło do zawiązania się nowej koalicji większościowej, którą tworzą Kluby Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” oraz „Wspólnota Samorządowa i Kukiz’15”. By odwołanie starosty doszło do skutku, w głosowaniu wniosek ten musi uzyskać poparcie 3/5 składu Rady. Jako że Rada Powiatu w Olkuszu liczy sobie 23 osoby, to do przegłosowania wniosku potrzebnych jest 14 Radnych.

P1100841 - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?

Zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym, głosowanie w sprawie odwołania starosty rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Realnie głosowania nad odwołaniem Starosty Olkuskiego (a tym samym całego Zarządu Powiatu Olkuskiego) możemy się zatem spodziewać najwcześniej 8 czerwca. Zanim do tego dojdzie, miejsce będzie miała m.in. szeroka dyskusja w tym temacie. Paweł Piasny na wczorajszej sesji zapowiedział, że zamierza się do niej bardzo dokładnie przygotować, choć już tego dnia nie brakowało emocji. Wszystko zapoczątkowało uzasadnienie do wniosku Radnych.

59859815 2382776271786589 1803338003154731008 o - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?
źródło: Profil Pawła Piasnego na Facebooku

Jak czytamy we wniosku, wybór Pawła Piasnego na stanowisko Starosty Olkuskiego w listopadzie ubiegłego roku był kredytem zaufania danym mu przez Radę Powiatu. Radni wierzyli bowiem, że w nowej kadencji, będąc świadomym błędów i niedociągnięć poprzednich lat, podejmie on działania w zakresie ich minimalizowania, aż do całkowitego wyeliminowania. Zdaniem grupy Radnych tak się jednak nie stało. Za niedopuszczalne uważają oni bowiem próby forsowania nierozważnych zakupów mienia, które mogłyby zagrażać stabilności finansowej przyszłych lat i kadencji, a także brak należytego przygotowania dokumentacji i nieposiadanie wystarczających gwarancji przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Jak przekonują wspomnieni Radni, Powiat Olkuski jest także postrzegany jako jednostka nieskora do współpracy i dialogu.

60200594 2382776368453246 7189676473551159296 o - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?
źródło: Profil Pawła Piasnego na Facebooku

Wspomniane wyżej apele radnych są ignorowane, podobnie jak lekceważone są ich działania. Odpowiedzi na interpelacje radnych są udzielane w sposób wymijający, a same pytania poddawane są także ocenie zasadności, co jest niezgodne z Ustawą o samorządzie powiatowym. Wszelkie przejawy aktywności radnych są blokowane. Dotyczy to również zwoływania posiedzeń komisji i udziału w nich osób zewnętrznych. Starosta zbyt często podejmuje decyzje bez porozumienia z wybranym przez Radę Powiatu Zarządem. Takie działania są nie tylko niedopuszczalne, ale także niezgodne z prawem. Znalazło to potwierdzenie w Uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej […]. RIO w sposób jednoznaczny wskazało Staroście, że pełniona przez niego funkcja nie nosi znamion organu powiatu, gdyż takową posiada kierowany przez niego Zarząd – czytamy we wniosku.
 
 
Zdaniem Radnych niedopuszczalnym jest także lekceważące podejście Starosty do wyroków SKO, WSA i NSA w sprawie śmieci na Osadzie w Kluczach: „Wykorzystanie ich do politycznej walki i odwlekanie niewygodnego problemu w okresie kampanii wyborczej było zachowaniem niegodnym osoby sprawującej wysokie stanowisko publiczne” napisali Radni, kończąc swój wniosek apelem do Radnych „którym nie jest obojętny los naszego Powiatu” o poparcie ich wniosku. Do całej sytuacji odniósł się sam Starosta Olkuski Paweł Piasny, który nie szczędził ostrych słów, śmiejąc się m.in., iż na mieście mówi się, że „gdy w powiecie dojdzie do przewrotu, to rządzić będzie, parafrazując słynny dramat, piękny i bestia, a patronem tego wszystkiego będzie błazen”.
 Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bialy-pasek.jpg
P1110309 - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?
fot. Starosta Olkuski Paweł Piasny
 Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bialy-pasek.jpg
Wiem, że niektórzy otworzą dzisiaj kilka butelek Dorato i będą wznosić toast, ale jaki sukces taki szampan. Powiem tak: coś, co się kluło od kilku miesięcy wreszcie stało się faktem. W pewien sposób to mnie cieszy, bo miałem być zawiedziony, a czuję trochę ulgę w tej sytuacji. Gratuluję umiejętności i dyplomacji. Życzę Wam, aby udało się tę procedurę przeprowadzić do samego końca. Fajnie, że doceniacie, że pierwszy starosta w historii powiatu olkuskiego powołany do Związku Powiatów Polskich, który przewodniczy zespołowi infrastruktury, terenów rolnych i ochrony środowiska właśnie ma być przez was odwołany – podsumował Paweł Piasny.
 
Szczegółowa dyskusja nad wnioskiem o odwołanie Starosty Olkuskiego Pawła Piasnego będzie miał miejsce najwcześniej 8 czerwca. Być może wtedy również poznamy nowy Zarząd Powiatu Olkuskiego, razem z nazwiskiem nowego Starosty Olkuskiego. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy popierają Państwo wniosek grupy Radnych w sprawie odwołania Pawła Piasnego? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.
bialy pasek - "Przewrót Majowy" w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “„Przewrót Majowy” w olkuskim starostwie. Paweł Piasny zostanie odwołany?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *