Przetarg na remont „Czarnej Góry” rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

Wraz z końcem lipca rozstrzygnięto przetarg na wykonanie prac związanych z rewitalizacją kompleksu „Czarna Góra” w Olkuszu. Gruntowna przebudowa olkuskiego stadionu będzie kosztować 14 517 044,55 zł., z czego aż 9 188 421,30 zł. stanowi kwota dofinansowania, które udało się zdobyć olkuskim władzom.

DSC 0009 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

„Czarna Góra” zmieni się nie do poznania, na czym skorzystają wszyscy zwolennicy aktywnych form wypoczynku. Z roku na rok zmieniają się nawyki mieszkańców co do zagospodarowania czasu wolnego i coraz większa ilość osób odpoczywa aktywnie biegając, jeżdżąc na rowerze czy też ćwicząc na świeżym powietrzu. Rewitalizacja olkuskiego kompleksu jest zatem odpowiedzią na ten trend. Mam również ogromną nadzieję, że inwestycja ta zachęci więcej osób do próbowania swoich sił jako sportowcy. Być może właśnie w „Srebrnym Mieście” będziemy świadkami początków pięknych sportowych karier – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

DSC 0017 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

W ramach rewitalizacji „Czarnej Góry” przebudowane i oświetlone zostanie boisko do piłki nożnej, a modernizacji doczeka się również bieżnia. Cały kompleks zostanie także wyposażony w urządzenia lekkoatletyczne. Przebudowane i oświetlone zostanie mniejsze boisko treningowe, a dla najmłodszych Olkuszan, w tym niepełnosprawnych, powstaną place zabaw. Dorośli będą mogli natomiast pobiegać po ścieżce wokół parku, a następnie odpocząć w altanach. W ramach rewitalizacji parku przewidziana została także mała architektura oraz nowe oświetlenie.

DSC 0044 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

O tym, że olkuski stadion od kilku lat znajduje się w bardzo słabym stanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dość powiedzieć, że obiekt został wyłączony z użytkowania, gdyż betonowa trybuna oraz bieżnia zaczęły stwarzać zagrożenie dla ich użytkowników. Ku uciesze mieszkańców Olkusza pod koniec stycznia zeszłego roku gminie Olkusz udało się uzyskać nieco ponad 9 milionów zł. unijnego dofinansowania na gruntowną rewitalizację kompleksu. Z drobnym poślizgiem, bo początkowo władze miasta chciały rozstrzygnąć przetarg już 9 maja, udało się wyłonić wykonawcę prac.

DSC 0045 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

Chętnych do przeprowadzenia remontu olkuskiego stadionu zgłosiło się blisko 100 firm z całej Polski. Ostatecznie wybrana została oferta przedsiębiorstwa PW Gretasport Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej, którego oferta uzyskała maksymalną możliwą ilość punktów w postępowaniu przetargowym. Co ciekawe firma ta nie tak dawno w efektowny sposób przebudowała stadion krakowskiego Wawelu. Pomimo tego, że z powodu licznych zapytań zainteresowanych wykonaniem prac firm wyłonienie wykonawcy przedłużyło się o nieco ponad 2 miesiące, to termin prac pozostaje taki sam. Nowy, całkowicie przebudowany kompleks „Czarna Góra” ma zostać oddany do użytku 15 września 2020 roku.

DSC 0077 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

Najwięcej prac dotyczyć będzie stadionu piłkarskiego, którego usunięta zostanie warstwa humusu z drenażem i nawierzchnia żużlowa, a dodatkowo częściowo zlikwidowane zostaną sieci uzbrojenia terenu. W planach jest bowiem wykonanie podbudowy oraz utworzenie nawierzchni z ziemi organicznej, instalacji odwodnienia boiska oraz instalacji wodociągowej. Wymienione zostaną również bramki oraz ławki rezerwowych, a przy boisku staną maszty oświetleniowe. Dotychczasową betonową trybunę zastąpi nowa z plastikowymi siedziskami. Docelowo obiekt po remoncie ma mieć wymiary 110×70 metrów. Nowością będzie natomiast boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 100×60 metrów, które stanie w miejscu obecnego placu zielonego, Obiekt ten również zostanie wyposażony w piłkochwyty, ławki dla zawodników rezerwowych oraz maszty z oświetleniem.

DSC 0083 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

Wreszcie, po tylu latach, w Olkuszu powstanie obiekt sportowy na miarę XXI wieku. Jako zawodnik KS-u Olkusz mogę powiedzieć w imieniu wszystkich moich kolegów z zespołu, że wreszcie będziemy mogli grać i trenować w normalnych warunkach. Liczymy również na mieszkańców naszego miasta, że obejdzie się bez żadnych aktów wandalizmu. Dla nas, jako klubu, będzie to duże wsparcie, więc czekamy z niecierpliwością na otwarcie nowego obiektu – mówi zawodnik drużyny piłkarskiej KS Olkusz Radosław Pajęcki.

DSC 0026 - Przetarg na remont "Czarnej Góry" rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

W bezpośrednim sąsiedztwie boiska powstanie natomiast nowoczesna 400-metrowa bieżnia okrężna z syntetyczną nawierzchnią Full Pur, skocznie do skoku wzwyż, o tyczce, w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutów dyskiem i oszczepem oraz rów z wodą do biegów z przeszkodami. Dzięki temu na olkuskim stadionie będą mogły odbywać się zajęcia szkolne, treningi oraz zawody i mitingi w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych. Rewitalizacja „Czarnej Góry” obejmie również tamtejszy park, gdzie wytyczone będą nowe, a zmodernizowane zostaną już istniejące ciągi pieszo-rowerowe. Znajdzie się też miejsce na plac zabaw, siłownię zewnętrzną i altany. Cały teren zostanie oświetlony i zabudowany małą architekturą.

zdjęcia: Mateusz Łebek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Przetarg na remont „Czarnej Góry” rozstrzygnięty! Gruntowna przebudowa już niebawem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *