Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przyczyny pożaru śmieci w Kluczach

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pożaru odpadów na Osadzie w Kluczach, orzekając jednocześnie, że jego najbardziej prawdopodobną przyczyną był samozapłon w wyniku samonagrzewania biologicznego.

5 - Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przyczyny pożaru śmieci w Kluczach

Mowa dokładniej o spotkaniu, które miało miejsce 23 października 2017 roku w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach. Wówczas padło m.in. padło stwierdzenie, że wszystko wskazuje na to, iż powodem pożaru było jednak podpalenie. Teraz, prawie rok później, prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, a biegły stwierdził, że prawdopodobną przyczyną pożaru, który objął ponad 7500 m² był samozapłon. Zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy nie potwierdził bowiem działania osób trzecich w podpaleniu. Decyzja w tej sprawie nie jest prawomocna.

3 2 - Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przyczyny pożaru śmieci w Kluczach

Co ciekawe, to nie jedyne słowa, które padły wówczas na spotkaniu, a które potem zweryfikowała rzeczywistość. Starosta Powiatu Olkuskiego Paweł Piasny obiecał wtedy bowiem publicznie, że w ciągu trzech tygodni (licząc od 23 października 2017 roku – przyp. red.) wszystkie niepochłonięte przez ognień odpady na stałe opuszczą Klucze. Do dnia dzisiejszego z Osady wyjechały jednak tylko 2683 tony śmieci, a ich zdecydowana większość wciąż uniemożliwia lokalnej społeczności normalne życie.

24 - Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przyczyny pożaru śmieci w Kluczach
fot. Protest mieszkańców Osady w Kluczach, który miał miejsce 7 maja bieżącego roku

W dalszym ciągu toczy się jednak postępowanie, dotyczące składowania odpadów wbrew przepisom ustawy o odpadach. Prokurator przedstawił Monice K. i Adamowi K. (osobom reprezentującym podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Klucz – przyp. red.) zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 182 par. 1 KK, art. 183 par. 1 KK oraz art. 185 par. 1 KK w zw. z art. 11 par. 2 KK. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Wobec obojga podejrzanych prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *