Prawie 2 miliony złotych dofinansowania dla Gminy Olkusz na remont lokalnych dróg

Mimo kryzysu, który dotyka niemal wszystkie samorządy i gałęzie gospodarki, blisko 3,7 miliona złotych już niebawem zostanie przekazane na przebudowę ulic Fr. Nullo oraz Słowackiego w Olkuszu. Połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie, które Gmina Olkusz otrzymała na ten z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

W tym trudnym czasie, gdy nie do końca wiadomo, jak w ciągu roku będą kształtowały się dochody samorządów, szczególnie trudno jest wygospodarować duże środki na wkład własny do realizacji dużych inwestycji. Wiemy jednak, jak ważne w układzie komunikacyjnym Olkusza są ulice Nullo i Słowackiego. Jest to centrum miasta, a w najbliższej okolicy znajdują się ważne punkty usługowe i kulturalne. Niebawem dostęp do nich będzie o wiele bardziej komfortowy – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Szacowany koszt przebudowy ul. Fr. Nullo na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Bylicy wynosi 1 516 298,19 złotych. Gmina Olkusz otrzymała na ten cel dotację z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 758 149,00 złotych. W zakres prac wchodzi kompleksowa przebudowa konstrukcji jezdni i chodników, budowa brakującego odcinka kanalizacji deszczowej, przebudowa istniejących chodników oraz wyznaczenie nowych, a także usystematyzowanie istniejących miejsc parkingowych. Tym samym zakończone zostaną wszystkie zaplanowane prace w obrębie tej ulicy. Znacznie wyższy będzie natomiast koszt przebudowy ul. Słowackiego od ul. Króla Kazimierza Wielkiego do Drogi Krajowej nr 94.

Został on bowiem oszacowany na 2 143 325,08 złotych, a samo dofinansowanie sięgnie kwoty 1 071 662,00 złotych. W zakres prac wchodzi kompleksowa przebudowa jezdni, chodników, miejsc postojowych, dobudowa brakującej kanalizacji burzowej oraz budowa linii oświetleniowej. W wyniku przebudowy drogi zostanie także ujednolicona szerokość jezdni, która wynosić będzie 5,5 metra, za wyjątkiem odcinka z ostrymi zakrętami, gdzie dodatkowo zostanie wykonane poszerzenie i przechyłka poprzeczna jezdni w celu zmniejszenia siły odśrodkowej działającej na kierowców.

Przebudowa obu dróg rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy się najpóźniej w sierpniu 2021 roku. Przypominamy również, że niebawem zakończą się prace nad przebudową ulic Rataja i H. Sienkiewicza w Olkuszu, których wartość wynosi ponad 3 miliony złotych. Podobnie jak w przypadku ulic Fr. Nullo oraz Słowackiego, Fundusz Dróg Samorządowych również pokryje połowę wydatkowanych środków. Pozostałe pochodzą natomiast z budżetu Gminy Olkusz.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *