Powstała aplikacja na telefon o Gwarkach Olkuskich

Dzięki nowoczesnej technice można teraz wędrować „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” również z wirtualnym przewodnikiem ze specjalnej, bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne.

84949593 1572256146263554 7318233919986335744 o - Powstała aplikacja na telefon o Gwarkach Olkuskich

Aplikacja na telefony znakomicie uzupełnia cały Szlak Gwarków Olkuskich. Dzięki niej wędrowanie staje się bowiem jeszcze ciekawsze, bardziej pouczające oraz zabawne. Dziś właściwie każdy z nas dysponuje urządzeniem mobilnym, dlatego jest to atrakcja dla każdego. Sam Szlak Gwarków staje się również coraz popularniejszy, o czym świadczą liczne zdjęcia rzeźb publikowanych w Internecie – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

84347373 1572256289596873 7327808591795060736 o - Powstała aplikacja na telefon o Gwarkach Olkuskich

Przypominamy, że jesienią ubiegłego roku na olkuskiej starówce stanęło 18 rzeźb gwarków tworzących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną, która daje możliwość zwiedzania miasta w nietypowy sposób. Na postumentach z charakterystycznego, czerwonego zlepieńca parczewskiego, poza postaciami gwarków, zostały także umieszczone tabliczki z informacjami o historii i zabytkach naszego miasta. Każda z postaci gwarków jest inna, jako że „opowiada” inną historię obrazując wybrany aspekt historii miasta, czyli wydarzenie, postać, miejsce lub olkuską legendę.

83300168 1572256132930222 3262739852789022720 o - Powstała aplikacja na telefon o Gwarkach Olkuskich

Najnowszym elementem projektu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” z wirtualnym audioprzewodnikiem. Aplikację o nazwie „Olkusz – Szlakiem Gwarków” można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play lub z Appstore. Podczas wędrówki Szlakiem Gwarków aplikacja przekazuje nie tylko ciekawostki związane z samymi gwarkami i miejscami, w których znajdują się rzeźby, ale także wiele informacji o historii Olkusza i mijanych obiektów. Dodatkowo audioprzewodnik oprowadza po szlaku, dając wskazówki dotyczące dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków.

84391809 1572256152930220 991895398199066624 o - Powstała aplikacja na telefon o Gwarkach Olkuskich

Na ekranie widoczny jest plan Olkusza pokazujący rozmieszczenie poszczególnych figur gwarków i naszą lokalizację. W aplikacji są dostępne nagrania w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rodziny, które wyruszają na spacer z dziećmi, mogą również wybrać wersję nagrania dla dzieci, która ma ciekawą fabułę dostosowaną do potrzeb i oczekiwań najmłodszych turystów. W tej wersji przewodnikiem po szlaku jest olkuski gwarek o imieniu Dobrosław, który szuka swej narzeczonej Kunegundy, a po drodze spotykają go różne przygody. Uzupełnieniem są efekty dźwiękowe, które przenoszą nas w dawne czasy.

Wspomniana aplikacja dostępna jest także dla osób z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku, jako że można w niej wybrać zmiany kontrastu wyświetlania, głośności, a także wielkości czcionki. Została także wykonana wersja audioprzewodnika z tzw. audiodeskrypcją, gdzie lektor opisuje elementy otoczenia, których nie mają możliwości zobaczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku. Specjalnie dla nich przy rzeźbach gwarków zostały również zamontowane tzw. beacony. Dzięki temu, wędrując szlakiem z uruchomioną aplikacją, gdy zbliżamy się do postaci gwarka, automatycznie włącza się kolejne nagranie.

Warto również zaznaczyć, że audioprzewodnik daje cały wachlarz zastosowań zarówno przez turystów indywidualnych, jak i zorganizowane wycieczki. W oparciu o szlak można bowiem zorganizować chociażby ciekawą lekcję historii w terenie czy grę miejską. Uzupełnieniem projektu jest natomiast quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Wędrując szlakiem z ulotką z questem, w której znajduje się plan starówki z zaznaczoną lokalizacją rzeźb gwarków, należy odpowiadać na pytania związane z historią Olkusza i miejscowego górnictwa. Wspomniane ulotki trafiły już do szkół na terenie Gminy Olkusz, a także są dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8 w Olkuszu. Wkrótce ukaże się ponadto gra typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *