Powiedzmy „dość” olkuskim wandalom!

Wszyscy oczekujemy, by nasze najbliższe otoczenie było czyste, zadbane i estetyczne. Chcielibyśmy móc wyjść na spacer z dziećmi lub wnukami, przysiąść na ławce i spokojnie obserwować, jak nasi najmłodsi bawią się ze swoimi rówieśnikami na bezpiecznym placu zabaw. Niestety, są w naszym środowisku osoby, które, nie bacząc na krzywdę zadawaną innym, zupełnie bezmyślnie popełniają akty wandalizmu na miejskiej infrastrukturze.

84915568 1580216852134150 7933089171655098368 o - Powiedzmy "dość" olkuskim wandalom!

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik przekonuje, że władze miejskie dokładają starań, by wizja tego udanego popołudnia na spacerze była możliwa do zrealizowania. Przypominamy, że pod koniec ubiegłego roku w „Srebrnym Mieście” zamontowano blisko 30 kamer o wartości 200 tysięcy złotych w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Zdecydowaną większość urządzeń, bo aż 21 z nich, zamontowano na Osiedlu Młodych oraz Pakuska, a pozostałe uzupełniły system monitoringu w obrębie rynku. To jednak nie koniec rozbudowy miejskiej sieci kamer, jako że w budżecie Olkusza na 2020 rok zaplanowano 300 tysięcy złotych na rozbudowę monitoringu o następne lokalizacje.

Zniszczone ławki, urządzenia na placach zabaw, znaki ostrzegawcze czy barierki to przykłady aktów skrajnie nieodpowiedzialnego wandalizmu, często również niebezpiecznego dla naszego zdrowia lub życia. Tego ponurego krajobrazu dopełniają przewrócone kosze na śmieci, porzucone pod nogami opakowania i niedopałki papierosów, a także wszechobecne i często wulgarne graffiti znajdujące się nawet na nowych elewacjach budynków – mówi włodarz miasta i gminy Olkusz.

Tylko w ostatnim czasie służby miejskie zabezpieczały zdewastowane ławki na Osiedlu Młodych i Słowiki, uszkodzone zestawy zabawowe na placach zabaw, przekrzywioną tablicę ogłoszeniową czy barierkę na świeżo wyremontowanej kładce nad torami przy Skwerze. Nawet w przypadku nowych obiektów naprawy te nie są objęte gwarancją, ponieważ dewastacja wynika z niewłaściwego użytkowania urządzenia. Koszty ponosi zatem Gmina Olkusz, a więc w praktyce każdy mieszkaniec. Coraz częściej zdarza się jednak, że sprawca zniszczenia zostaje ustalony i to on jest pociągnięty do odpowiedzialności. Tak było choćby w przypadku dewastacji jednego z foteli w nowym autobusie komunikacji miejskiej.

85122466 1580216752134160 6340843476749385728 n - Powiedzmy "dość" olkuskim wandalom!

Warto pamiętać, że konsekwencje aktów wandalizmu są poważne, ponieważ konieczność nieustannej naprawy istniejących obiektów lub urządzeń tzw. małej architektury (takich jak kosze na śmieci czy ławki) wymaga wydatkowania środków, które mogłyby przecież zostać przeznaczone na inne cele, takie jak np. ustawienia nowych ławek czy koszy w innym miejscu. Zamiast tego pieniądze te „uciekają” zatem na kolejną z rzędu wymianę uszkodzonej ławki lub naprawę wiaty przystankowej z powodu garstki mieszkańców, którzy nie mają poszanowania dla wspólnej własności. Olkuski magistrat apeluje do świadków tego typu zdarzeń, by nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb, jako że szybka interwencja zwiększa szansę na ujęcie sprawców, którzy na własnej kieszeni poczują, jak dużo kosztuje taka nieodpowiedzialna „zabawa”.

Jestem przekonany, że zdecydowana większość z nas troszczy się o nasze miasto, dbając również o publicznie dostępne urządzenia, jednak to często naszym znajomym i sąsiadom brakuje podstaw dobrego wychowania, co przynosi konsekwencje dla całej lokalnej społeczności. Policja czy straż miejska nie są w stanie być wszędzie i całodobowo pilnować każdego istniejącego placu zabaw, ulicy i chodnika. Rozbudowywany przez nas monitoring miejski zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo, jednak nawet najbardziej zaawansowany system kamer nie zastąpi zdrowego rozsądku. Potrzebny jest bowiem także brak przyzwolenia na akty wandalizmu, które powinny spotykać się z naszym zdecydowanym protestem – podsumowuje burmistrz Roman Piaśnik.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *