Powiat olkuski zaciągnął 6,5 miliona złotych długu

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu koalicja radnych PiS oraz Wspólnoty Samorządowej Kukiz’15, zgromadzonych wokół Starosty Bogumiła Sobczyka, zadecydowała o zaciągnięciu 6,5 miliona złotych długu. Dla wielu mieszkańców takie działania wydają się mocno niezrozumiałe, gdyż Zarząd Powiatu Olkuskiego zwrócił w ciągu ostatnich kilku miesięcy łącznie 7 milionów złotych dofinansowania na remont drogi w Osieku oraz budowę nowej sali gimnastycznej w olkuskim „Ekonomiku”. To właśnie te decyzje były już bowiem tłumaczone brakiem pieniędzy w budżecie powiatu.

105982500 2527906430855082 323194459809881331 o - Powiat olkuski zaciągnął 6,5 miliona złotych długu
fot. Strona „Powiat Olkuski” na Facebooku

O planowanym zaciągnięciu kredytu mówiło się jeszcze pod koniec ubiegłego roku, przy okazji zwrotu pierwszego dofinansowania w kwocie 4,5 miliona złotych na remont drogi w Osieku. Już wtedy takie działania były niezrozumiałe dla wielu mieszkańców, gdyż decyzja o zwrocie dofinansowania tłumaczona była właśnie brakiem pieniędzy w budżecie na pokrycie wkładu własnego. Choć nie remontując finalnie drogi w Osieku powiat olkuski „zaoszczędził” już parę milionów złotych, to miesiąc temu zarząd powiatu zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania, tym razem na budowę nowej sali gimnastycznej w olkuskim „Ekonomiku”. Z powodu braku wspomnianych inwestycji wydatki naszego samorządu po raz kolejny się zatem „zmniejszyły”.

głosowanie - Powiat olkuski zaciągnął 6,5 miliona złotych długu

To jednak jak widać wciąż było za mało, gdyż na ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu koalicja radnych PiS oraz Wspólnoty Samorządowej Kukiz’15, zgromadzonej wokół Starosty Bogumiła Sobczyka zadecydowała o zaciągnięciu aż 6,5 miliona złotych długu. Na dodatek w kuluarach mówi się, że jeszcze w tym roku kredyt ten może urosnąć do nawet 10 milionów. Rada wystosowała także apel do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ustalania wysokości subwencji oświatowej. W jego treści możemy przeczytać, że „Powiat Olkuski na podstawie swojej metodologii wynikającej z algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego i mając na uwadze przepisy Konstytucji i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wyliczył niedoszacowanie swojej części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 rok o kwotę co najmniej 2 407 152 zł”.

Rada Powiatu w Olkuszu oczekuje, że subwencja oświatowa będzie zabezpieczała środki na zadania oświatowe gmin, powiatów i województw przynajmniej w podstawowym zakresie. Wystarczy w tym celu stosowanie prawidłowej metodologii wyliczania części oświatowej subwencji ogólnej dla jst na bazie przepisów art. 167 Konstytucji RP oraz doprecyzowującego przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustalać wartości zadań oświatowych (wag) po wnikliwej i rzeczowej analizie, która odzwierciedli ich rzeczywiste koszty – czytamy we wspomnianym apelu.

Za zaciągnięciem 6,5 miliona złotych długu zagłosowali Radni: Krzysztof Dąbrowski, Marta Dziura, Barbara Haberka, Robert Herzyk, Wanda Klimek, Krystyna Kowalewska, Michał Mrówka, Grzegorz Nocoń, Jacek Piotr Osuch, Paulina Polak, Paweł Rykała, Bogumił Sobczyk, Rafał Solecki, Józef Stach oraz Kamil Wołek.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *