Powiat olkuski do rozbiórki? Czy setki osób stracą domy przez rządową inwestycję?

Pomimo tego, że Poseł Jacek Osuch zagłosował ostatnio przeciwko budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków (a projekt upadł), to pojawiła się druga szansa na połączenie kolejowe z Krakowem na miarę XXI wieku. Z inicjatywą wyszedł rząd, który opublikował projekt CPK. W jego ramach ma powstać 1 600 km nowych linii, w tym m.in. połączenie Olkusz-Kraków. Niestety do tego konieczne będzie m.in. wyburzenie aż do 30% budynków w Bolesławiu, a nowe tory przebiegać będą także przez domy m.in. w Bukownie, Osieku, Żuradzie, Sienicznie, Witeradowie czy Zimnodole.

84866461 3041120382578824 4673001826243575808 o - Powiat olkuski do rozbiórki? Czy setki osób stracą domy przez rządową inwestycję?

Przypominamy, że w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego ma powstać 1 600 km nowych linii kolejowych prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Pomimo tego, że jedną z nich ma być długo wyczekiwane połączenie Olkusz-Kraków, to projekt ten wzbudził o wiele więcej złości niż radości wśród mieszkańców powiatu olkuskiego. Wynika to z faktu, że nowe tory dosłownie „poszatkują” lokalne miejscowości, a wiele osób będzie musiało zostać wysiedlonych, jako że ich domy stoją na trasie nowych połączeń. Dla przykładu, w samym Bolesławiu wyburzonych może zostać aż do 30% budynków. Jeżeli nawet czyjś dorobek życia nie ulegnie zniszczeniu, to mnóstwo osób będzie niebawem mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie przejeżdżających pociągów.

83314137 3041124965911699 7770978929602461696 o - Powiat olkuski do rozbiórki? Czy setki osób stracą domy przez rządową inwestycję?

Nowe linie kolejowe, oprócz wspomnianego Bolesławia, według projektu przebiegać mają również przez nieruchomości w m.in. Bukownie, Osieku, Żuradzie, Sienicznie, Witeradowie czy Zimnodole: „Zniknie mój dom, moich rodziców, dwóch wujków oraz brata, który dopiero zaczął budowę” – mówił Gazecie Krakowskiej jeden z mieszkańców Gminy Bolesław. „Na trasie nowych torów stoi nowowybudowany dom mojego syna i zaczęta budowa domu drugiego syna. Ja serdecznie dziękuję za taką kolej” – mówi nam z kolei Pani Ania z Olkusza. Przeciwko takiemu projektowi stanowczo zaprotestowali także w zasadzie wszyscy wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin. Co zrozumiałe, najwięcej emocji temat wywołuje w Bolesławiu, gdzie w środę spotkanie z mieszkańcami zorganizował Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński. Obecnych było na nim kilkaset osób.

Dziękuję za liczne przybycie. Pokazaliście, że jest nas wielu, że mówimy jednym głosem i patrzymy razem w tym samym kierunku. Wasza postawa dodaje mi sił i zachęca do podejmowania kolejnych działań, które, mam nadzieję, przyniosą nam satysfakcjonujące rozwiązania, które pozwolą na rozwój, nie niszcząc naszego dotychczasowego dorobku – mówił włodarz Bolesławia.

Swoje spotkania informacyjne ogłosiły także kolejne gminy: 2 marca o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w remizie OSP w Jerzmanowicach oraz OSP w Laskach, 3 marca o godzinie 17:00 w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Krzykawie, 4 marca o godzinie 15:30 w Centrum Kultury w Bukownie, a o godzinie 17:00 w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Podlipiu.
zdjęcie główne: Przegląd Olkuski

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Powiat olkuski do rozbiórki? Czy setki osób stracą domy przez rządową inwestycję?

 • Luty 29, 2020 at 9:02 pm
  Permalink

  I bardzo, dobrze – niech powstanie.
  Trzeba myśleć o przyszłości i rozwoju regionu.

  Reply
  • Marzec 1, 2020 at 10:30 am
   Permalink

   Mieszkańcy chcieliby aby zapewnić im sprawny i szybki dojazd do pracy do Krakowa, ale nikt nie wyobraża sobie, że budowa nowych linii kolejowych wymaga wysiedleń. Ot taki dualizm myślowy Polaków…

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *