Porwali 15-latka i grozili mu nożem i maczetą. Odpowiedzą za rozbój, porwanie i posiadanie narkotyków.

2022-06-15 /658
Porwali 15-latka i grozili mu nożem i maczetą. Odpowiedzą za rozbój, porwanie i posiadanie narkotyków.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu 8 czerwca zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dopuścili się porwania 15-latka wożąc go samochodem po powiecie. Przed porwaniem sprawcy ukradli nastolatkowi pieniądze, słuchawki i telefon komórkowy. Sprawcami zdarzenia są mężczyźni w wieku 19 i 25 lat, w domach których po przeszukaniu policjanci znaleźli mefedron, marihuanę oraz amfetaminę. Mężczyzna kierujący samochodem, którym porwano 15-latka miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2025 roku. Podejrzani usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu trafili na 3 miesiące do aresztu.

Do zdarzenia doszło w środę, 8 czerwca w okolicach godziny 10. Na jednej z olkuskich ulic 25-latek zmusił 15-latka, aby ten wszedł do samochodu, po czym sam wsiadł za kierownice i ruszył autem. W aucie siedział drugi 19-letni mężczyzna. Napastnicy wozili samochodem nastolatka po powiecie grożąc mu nożem i maczetą. 

Wykorzystując fakt, że nastolatek nie był w stanie wysiąść z samochodu, napastnicy zabrali mu 10 złotych, słuchawki oraz telefon komórkowy. Przestraszonego 15-latka wypuścili z samochodu w miejscowości Klucze. Po całym zajściu matka pokrzywdzonego nastolatka, natychmiast zgłosiła całą sytuację na Policję.

- Sprawą rozboju zajęli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego olkuskiej komendy, którzy powiązali ze sobą wszelkie informacje i dowody. Ustalili również, że dwaj mężczyźni to mieszkańcy powiatu będzińskiego – podaje Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jeszcze tego samego dnia, sprawcy zostali zatrzymani na terenie powiatu będzińskiego przez olkuskich kryminalnych i zostali doprowadzeniu do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Z ustaleń policji wynika, że 25-latek kierujący samochodem marki fiat miał orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2025 roku. W trakcie zatrzymania 25-latek miał przy sobie amfetaminę. W miejscu zamieszkania drugiego sprawcy, policjanci znaleźli i zabezpieczyli narkotyki: amfetaminę, marihuanę oraz mefedron.

- W piątek, 10 czerwca podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty między innymi rozboju, groźby i posiadania narkotyków. Dodatkowo 25-latek usłyszał zarzut niestosowania się do decyzji sądu o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych – informuje Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

11 czerwca Sąd Rejonowy w Olkuszu na wniosek śledczych oraz olkuską prokuraturę zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego areszty na okres 3 miesięcy. W poniedziałek, 13 czerwca obaj mężczyźni zostali przewiezieni do zakładu karnego, gdzie odbędą tymczasową karę.