Popularność ważniejsza niż zdrowy rozsądek – Łukasz Kmita zlekceważył zalecenia rządu

Ze względu na coraz poważniejszą sytuację związaną z pandemią koronawirusa (w Polsce zarażone są już 1163 osoby, a 14 zmarło) od wczoraj obowiązuje zakaz wychodzenia z domu za wyjątkiem niezbędnych wyjść do pracy, sklepu czy apteki. Obostrzenia te całkowicie zlekceważył jednak Łukasz Kmita, który na pustym rynku w Olkuszu udzielił wywiadu dla TVP Kraków. Jego zachowanie wywołało niemałe oburzenie wśród mieszkańców, którzy pytają dlaczego Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie nie mógł udzielić tego wywiadu za pomocą komunikatora internetowego, co jest obecnie normą w telewizji.

Na świecie koronawirusem zarażonych jest już ponad pół miliona osób, a niemal 25 tysięcy osób zmarło. Kilka dni temu informowaliśmy o skrajnie dramatycznej sytuacji we włoskim mieście partnerskim Olkusza Bergamo, skąd kolumny wojskowych pojazdów wywożą ciała zmarłych, gdyż nie ma już tam miejsca na kremację tyłu ludzi, a lokalna gazeta wypełniona jest głównie nekrologami. W Polsce (na czas pisania tego artykułu) potwierdzono już 1163 przypadki oraz 14 zgonów spowodowanych tym niebezpiecznym wirusem. Według najnowszych prognoz już w najbliższych dniach w naszym kraju przybywać ma nawet po 400 chorych na dobę. Dlatego też rząd zdecydował się na podjęcie stanowszych środków ostrożności.

Od wczoraj (środy 25 marca) obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, za wyjątkiem najważniejszych wyjść do pracy, sklepu czy apteki oraz zgromadzeń powyżej 2 osób. Rządowe obostrzenia ani bardzo poważna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie przeszkodziła jednak Łukaszowi Kmicie w udzieleniu wywiadu dla TVP Kraków na pustym rynku w Olkuszu. Zachowanie przewodniczącego olkuskich struktur PiS wywołało niemałe oburzenie wśród mieszkańców, którzy pytają dlaczego były kandydat na Burmistrza Olkusza, jeżeli musiał już udzielać wywiadu w czasie pandemii, nie zrobił tego za pomocą komunikatora internetowego, co jest obecnie normą w telewizji.

Dlaczego Kmita nie mógł jak pozostali politycy udzielić tego wywiadu przez Internet (np. Skype’a)? Pod koniec stycznia wszedł na oddział olkuskiego szpitala, na którym badano pacjenta z podejrzeniem koronawirusa, bo szukał sensacji, a teraz pokazał, że za nic ma rządowe zakazy. Przecież gdybym ja albo jakiś inny szary obywatel tak zrobił, to już dawno dostałbym mandat – oburzał się jeden z Internautów.

Inni zwracali także uwagę na fakt, że już niemal od miesiąca mówi się o tym, by nie wychodzić bez potrzeby z domu, a chęć nabijania sobie popularności może chyba poczekać do czasu zakończenia kwarantanny. Oprócz siebie oraz ekipy telewizyjnej Radny Rady Miejskiej w Olkuszu naraził bowiem na niebezpieczeństwo swoją żonę, sąsiadów, znajomych oraz wszelkie potencjalnie napotkane osoby. To również nie pierwszy raz, kiedy przewodniczący olkuskich struktur PiS wykazał się dużą nieodpowiedzialnością.

31 stycznia wszedł on bowiem nieproszony na zamknięty oddział Nowego Szpitala w Olkuszu, na którym badany był wówczas pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Niemniej absurdalne, niż sam pomysł, było także tłumaczenie byłego kandydata na Burmistrza Olkusza, który porównał swój czyn do… „walki o niepodległość”. Na domiar złego zaledwie 3 dni później Łukasz Kmita wyleciał na tygodniowy urlop do… Włoch. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Serdecznie zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Popularność ważniejsza niż zdrowy rozsądek – Łukasz Kmita zlekceważył zalecenia rządu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *