Ponad 270 osób przebiegło ulicami Olkusza w ramach IV „Srebrnej Dziesiątki”

2019-09-18 /15
Ponad 270 osób przebiegło ulicami Olkusza w ramach IV „Srebrnej Dziesiątki”

W sobotę 14 września odbyła się 4. edycja Olkuskiego Biegu Ulicznego „Srebrna Dziesiątka” oraz Memoriału Kazimierza Chechelskiego. W imprezie wzięło udział ponad 270 biegaczy w każdym wieku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

 

Jeszcze przed biegiem głównym miejsce miał Memoriał Kazimierza Chechelskiego. Odbywa się on od samego początku istnienia „Srebrnej Dziesiątki” i ma na celu uczczenie pamięci zmarłego w 2015 roku wybitnego olkuskiego biegacza, trenera i sędziego. To właśnie w ramach tego wydarzenia towarzyszącego zmierzyli się ze sobą najmłodsi biegacze z naszego miasta. Dzieci i młodzież mogły ścigać się na dystansach od 50 m do 1 km, a każdy, kto ukończył bieg w regulaminowym czasie, otrzymał pamiątkowy medal. Najlepsi zawodnicy otrzymali natomiast puchary i nagrody. Nie zabrakło także tradycyjnej sztafety firm, w której tytułu sprzed roku broniła drużyna Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

 

Równo o godzinie 16:00 z płytu rynku wystartował natomiast bieg główny. Nazwa „Srebrnej Dziesiątki” wzięła się od długości trasy, która wynosi właśnie 10 km i składa się z dwóch okrążeń wyznaczonymi ulicami Olkusza, ze startem i metą na rynku. Każdy z uczestników mógł także wybrać tzw Trasę Rekreacyjną, liczącą 5 kilometrów, która, jak łatwo się domyślić, składała się z tylko jednego okrążenia. Zwycięzcą sportowych zmagań wśród mężczyzn został wychowanek KS-u Olkusz Bartosz Karoń, który ukończył bieg w zaledwie 34 minuty i 3 sekundy. Drugi ma mecie zameldował się jego klubowy kolega Adrian Wojtacha, a trzeci był Paweł Widawski. Można powiedzieć, że męska rywalizacja jest poniekąd zdominowana właśnie przez Klub Sportowy Olkusz, jako że rok temu najlepszy był inny wychowanek tej drużyny Tomasz Stachowicz.

 

Co roku bieg cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. „Srebrna Dziesiątka” ma już swoje grono stałych bywalców, a na dodatek wciąż pojawiają się nowi uczestnicy – mówiła jeszcze przed startem zmagań Dyrektor Biegu Asia Szczepanik – Bardzo cieszymy się, że bieg odbędzie się już czwarty rok z rzędu. Dla większości uczestników udział w tym wydarzeniu jest bowiem formą sprawdzenia własnych sił oraz chęci spotkania się z innymi wielbicielami biegów ulicznych. Dla nas, jako miasta, jest to z kolei okazja do tego, by pokazać wszystko, co u nas najpiękniejsze – dodał z kolei Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

 

Najlepsza wśród kobiet była z kolei Karolina Kwapisz, która uzyskała czas 43 minut i 2 sekund. Drugie miejsce przypadło Agnieszce Pietsch-Fulbiszewskiej, a trzecie Marcelinie Kocój. W Biegu Rekreacyjnym na dystansie 5 kilometrów na „męskim podium” znaleźli się kolejno Michał Sawicki, Mateusz Jasica i Grzegorz Majcherkiewicz, a wśród kobiet najlepsze okazały się Paulina Putowska, Agnieszka Walczak oraz Katarzyna Motyl. W „Srebrnej Dziesiątce” chodzi jednak przede wszystkim o dobrą zabawę, więc to nie personalne wyniki były tego dnia najważniejsze. W trakcie olkuskiego święta biegaczy prowadzona była bowiem zbiórka pieniędzy oraz kiermasz na rzecz Rafałka Szwajgierka. Przypominamy, że mały mieszkaniec „Srebrnego Miasta” choruje na rdzeniowy zanik mięśni, przez co każda infekcja, a nawet zwykły kaszel, może okazać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem.

 

zdjęcia: strona MOSiR Olkusz na Facebooku