Ponad 1 000 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia specjalnej linii Olkusz-Kraków

Dziś mija 30 dni od powstania petycji internetowej w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków. Miałaby ona nie tylko zapewniać wyższy komfort przejazdu, ale także obsługiwać chociażby bilety miesięczne czy ulgowe. W ciągu miesiąca inicjatywę wsparło już ponad 1 000 osób. Czy możemy zatem liczyć na przystosowanie komunikacji zbiorowej do poziomu XXI wieku?

53111015 309722596401398 453089143870717952 n 742x1024 - Ponad 1 000 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia specjalnej linii Olkusz-Kraków

23 lutego utworzona została petycja w sprawie wprowadzenia regularnych linii autobusowych między Olkuszem (przystanek „Supersam”), a krakowskimi Bronowicami. Dlaczego akurat do tej części stolicy województwa? Jak przekonuje pomysłodawca całego przedsięwzięcia Mateusz Kamionka, po remoncie trakcji tramwajowej będzie można dostać się stamtąd szybko do każdego miejsca w Krakowie, bez potrzeby „przedzierania” się przez centrum miasta w godzinach szczytu, choć jak przyznaje, na zmianę przystanku końcowego jest otwarty. Dzięki wprowadzeniu takiego połączenia mieszkańcy północnej części Małopolski mieliby możliwość dojazdu do miejsca pracy czy nauki w dogodnych warunkach, łącznie z możliwością zakupu biletu miesięcznego oraz biletów ulgowych. Uruchomienie linii, w szczególności w tygodniu w godzinach porannych oraz popołudniowych, wpłynęłoby również pozytywnie na przepustowość Drogi Krajowej nr 94.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to proste, ale wiemy, że mieszkańcy gmin znajdujących się na trasie przejazdu również zabiegają u swoich włodarzy o wprowadzenie nowego rozwiązania. Jak wiemy, w przeciągu najbliższych lat nie ma niestety co liczyć na pociąg z Olkusza do Krakowa, więc na dzień dzisiejszy wprowadzenie nowej linii, bez znaczenia czy prywatnej czy komunalnej, jest naszym zdaniem niezbędne. Co także warte podkreślenia, wierzymy że dzięki wprowadzeniu nowych autobusów znacząca liczba osób wybierze właśnie to rozwiązanie przy dojeździe do pracy czy na uczelnię, co pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale też na przepustowość Drogi Krajowej nr 94, szczególnie w godzinach największego ruchu – mówi nam Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”.

Dokładnie 30 dni po utworzeniu petycji liczba podpisów pod nią przekroczyła już 1 000. Jak mówi Mateusz Kamionka, chce on teraz złożyć na ręce włodarzy gmin na trasie przejazdu, Wojewody Małopolskiego oraz Marszałka Województwa wspomnianą petycję. Ogromne poparcie inicjatywy pokazuje bowiem jak ważny dla mieszkańców jest transport publiczny na trasie Olkusz-Kraków. Wprowadzenie takiego połączenia to co prawda kosztowna dla samorządów, ale jedna z nielicznych możliwości, aby nasz region stał się bardziej atrakcyjny: atrakcyjny nie tylko dla samych jego mieszkańców, ale także dla potencjalnych osób, które chciałby z ziemią olkuską związać swoją przyszłość.

bus 1898612 1024x685 - Ponad 1 000 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia specjalnej linii Olkusz-Kraków

fot. pixabay.com

Oprócz swoich podpisów, mieszkańcy Olkusza i okolic pozostawili również pod inicjatywą wiele komentarzy: „Powroty z uczelni po godzinie 16:00 to jakiś żart. Zdarzyło mi się, po długim oczekiwaniu na mrozie, machać do busiarza, podczas gdy ten pokiwał przecząco głową i pojechał dalej. Zakładam, że bus był całkowicie zapełniony. Wsiadanie na dworcu też jest ciekawe. Kolejka, która zapełni ze dwa takie minibusy, aż strach walizkę wkładać, bo i tak można nie wsiąść”. „(…)ostatni bus o 22:15 to jak gra w ruletkę: albo pojedziesz do domu albo nie”. „Mówią, że Olkusz to sypialnia Krakowa. Tyle osób codziennie dojeżdża do pracy i na studia, a połączenia nadal jak 30 lat temu. Poza tym, przy regularnych połączeniach tzw miejskich, prawdopodobnie zmniejszy się liczba aut prywatnych, a za tym idą tylko plusy” – brzmią tylko niektóre z nich.

bus 690508 1024x683 - Ponad 1 000 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia specjalnej linii Olkusz-Kraków

fot. pixabay.com

W imieniu Redakcji Kuriera Olkuskiego serdecznie zachęcam Państwa do poparcia omawianej inicjatywy. Podpis pod petycją można złożyć na stronie www.petycja.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Ponad 1 000 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia specjalnej linii Olkusz-Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *