Policjanci zatrzymali 2 pijanych rowerzystów w Gminie Klucze

Jazda rowerem po alkoholu jest wykroczeniem i, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nietrzeźwemu rowerzyście może grozić kara do 30 dni aresztu oraz do 5 000 złotych grzywny. Sąd może ponadto w skrajnych przypadkach nałożyć na rowerzystę zakaz używania pojazdów niemechanicznych. Najważniejsze nie są jednak konsekwencje prawne czy finansowe, tylko to, że wiele wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych rowerzystów kończy się tragicznie.

W czwartek 24 września około godziny 11:20 w Kluczach policjanci zauważyli jadącego „wężykiem” rowerzystę. Okazało się, że mi on aż 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie. Zaledwie kilkanaście minut później w Chechle funkcjonariusze zauważyli kolejnego rowerzystę, który miał wyraźny problem z utrzymaniem równowagi podczas jazdy. Mundurowi zatrzymali zatem kierującego i uniemożliwili mu dalszą jazdę, a przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u niego aż 2,4 promila. Przy okazji tych zdarzeń stróże prawa przypominają, że jazda w stanie nietrzeźwości stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Rowerzyści, podobnie jak piesi, należą bowiem do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe z ich udziałem często kończą się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a niejednokrotnie nawet śmiercią. Dlatego też policjanci reagują wobec wszystkich pijanych użytkowników dróg jednakowo, wyciągając konsekwencje niezależnie od tego czy mają do czynienia z pijanym kierowcą autokaru, samochodu osobowego, cyklistą, czy pijanym rowerzystą.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *