Policjanci zatrzymali 2 pijanych rowerzystów w Gminie Klucze

2020-09-30 /81
Policjanci zatrzymali 2 pijanych rowerzystów w Gminie Klucze

Jazda rowerem po alkoholu jest wykroczeniem i, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nietrzeźwemu rowerzyście może grozić kara do 30 dni aresztu oraz do 5 000 złotych grzywny. Sąd może ponadto w skrajnych przypadkach nałożyć na rowerzystę zakaz używania pojazdów niemechanicznych. Najważniejsze nie są jednak konsekwencje prawne czy finansowe, tylko to, że wiele wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych rowerzystów kończy się tragicznie.

W czwartek 24 września około godziny 11:20 w Kluczach policjanci zauważyli jadącego „wężykiem” rowerzystę. Okazało się, że mi on aż 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie. Zaledwie kilkanaście minut później w Chechle funkcjonariusze zauważyli kolejnego rowerzystę, który miał wyraźny problem z utrzymaniem równowagi podczas jazdy. Mundurowi zatrzymali zatem kierującego i uniemożliwili mu dalszą jazdę, a przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u niego aż 2,4 promila. Przy okazji tych zdarzeń stróże prawa przypominają, że jazda w stanie nietrzeźwości stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Rowerzyści, podobnie jak piesi, należą bowiem do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe z ich udziałem często kończą się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a niejednokrotnie nawet śmiercią. Dlatego też policjanci reagują wobec wszystkich pijanych użytkowników dróg jednakowo, wyciągając konsekwencje niezależnie od tego czy mają do czynienia z pijanym kierowcą autokaru, samochodu osobowego, cyklistą, czy pijanym rowerzystą.

źródło: olkusz.policja.gov.pl