Policjanci na zebraniu z rodzicami uczniów rozmawiali o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu skorzystali z propozycji pani Agnieszki Lekkiej, dyrektorki Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Sienicznie, i spotkali się wczoraj (12.04. br.) z rodzicami uczniów tej placówki, aby omówić kwestie odpowiedzialności karnej nieletnich oraz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Centralnym zagadnieniem wizyty było prawna odpowiedzialność osób niepełnoletnich, zagrożenia związane z konsumpcją substancji odurzających, a także przemoc w środowisku szkolnym i cyberprzemoc. Podczas spotkania dzielnicowy starszy aspirant Przemysław Szeląg oraz komisarz Katarzyna Matras analizowali zachowania młodzieży, na które rodzice powinni zwracać wyjątkowe zainteresowanie. Wskazywali na postawy społecznie nieakceptowane oraz sytuacje, które mogą wpędzić młodych ludzi w konflikt z prawem. Mundurowi informowali jednocześnie o prawnych konsekwencjach wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, przytaczając przykłady szczegółowych przypadków. Policjanci apelowali do rodziców, aby rozmawiali z dziećmi o tym, że nękanie, wyśmiewanie i krytykowanie innych niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale również sprawia ból. Rodzice winni wyjaśniać swoim pociechom, że każde dziecko ma taką samą wartość, niezależnie od koloru skóry, wyglądu czy obuwia. Wszystkim dzieciom należy się szacunek.
Funkcjonariusze podkreślali, że tego rodzaju spotkania często mają miejsce w szkołach, a ich kluczowym celem jest edukacja uczniów na temat różnorodnych zagrożeń i sposobów unikania ich. Działania profilaktyczne w placówkach oświatowych prowadzone są również wśród rodziców i pedagogów.
Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku miała miejsce debata społeczna pt. „Bezpieczeństwo mieszkańców Sieniczna i okolicznych miejscowości – zapobieganie kradzieżom i włamaniom do domów jednorodzinnych”, dzielnicowy przypomniał mieszkańcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zwrócił uwagę na sytuacje, które mogą wzbudzać niepokój wśród społeczności. Spotkanie stanowiło również okazję do zachęcenia uczestników do korzystania z nowoczesnych narzędzi służących współpracy policji ze społecznością. Funkcjonariusz wyjaśnił istotę aplikacji Moja Komenda. Przedstawił również cele programu Dzielnicowy Bliżej Nas oraz zasady działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”