Policja szuka właściciela psa, który pogryzł 18-latka w Olkuszu

Policja poszukuje właściciela psa, który najwyraźniej zapomniał o obowiązku zachowania środków ostrożności wobec swojego czworonoga. Ten w piątek 21 września błąkał się bez kagańca po Olkuszu i pogryzł 18-latka.

Do zdarzenia doszło około godziny 13:30 na ulicy Wiejskiej w Olkuszu, w pobliżu hali sportowej „MOSIR”. 18-latek wracał ze szkoły, kiedy błąkający się pies podbiegł do niego i go zaatakował. Chłopak o zdarzeniu poinformował rodziców, którzy natychmiast przyjechali na miejsce. Poszkodowany trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Nie wiadomo czy pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie. Policjanci poszukują świadków tego zdarzenia. Zwierzę miało charakterystyczną czerwoną obrożę, a pies był średniej wielkości. Zgłaszający określił, że sięgał mu do kolan i miał czarną sierść. Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu właściciela psa, proszone są o kontakt telefoniczny z policjantem prowadzącym postępowanie, pod nr tel. 32 6478 234 lub 997.

Policjanci przy okazji tego zdarzenia apelują o zachowanie ostrożności. Właściciele czworonogów, wychodząc na spacer, nie mogą zapominać o smyczy i kagańcu dla swoich pupili. Pies pod żadnym pozorem nie może też biegać bez nadzoru. Obowiązek kontroli wynika przede wszystkim z przepisów Kodeksu Wykroczeń z art. 77: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Właściciel psa jest zawsze odpowiedzialny za jego zachowanie. Jest także zobowiązany do posiadania dowodu szczepień ochronnych swojego czworonoga. Pies może być spuszczony ze smyczy, tylko i wyłącznie w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi i obowiązkowo pod kontrolą właściciela. Pies nie może być wypuszczany m.in. w rejonie placówek handlowych czy placów zabaw.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *