Pokolenia czekały na tę inwestycję! Most połączy dwie części Bukowna.

2022-07-08 /251
Pokolenia czekały na tę inwestycję! Most połączy dwie części Bukowna.
źródło: fot. UMWM/Miasto Bukowno

1 sierpnia 2022 to historyczna data dla mieszkańców Bukowna. To właśnie wtedy rozpocznie się budowa długo wyczekiwanego wiaduktu nad torami, który połączy dwie części miasta. Na inwestycję, mieszkańcy czekali od lat 70. Minionego stulecia. Miastu udało pozyskać prawe 35 mln zł dotacji co jak na 10 tysięczne miasto jest bardzo dużą kwotą. Umowę potwierdzającą dofinansowanie burmistrz Mirosław Gajdziszewski podpisał z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

Most nad torami będzie miał ok. 115 metrów długości, łukową konstrukcę i jednopasmową jezdnię o szerokości około 7m. W ramach budowy wiaduktu, wykonana zostanie również przebudowa układu komunikacyjnego oraz powstanie nowy dworzec autobusowy wraz z parkingiem na blisko 40 miejsc postojowych. 

Dofinansowanie w wysokości 23 752 857 zł pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i jest najwyższe w naborze z 2022 roku. Dodatkowe 10,9 mln zł na budowę wiaduktu pochodzi z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Most w Bukownie - inwestycja marzeń

Most łączący dwie strony Bukowna to dla wszystkich kierowców inwestycja marzeń. Tory kolejowe, które dzielą miasto na dwie części w znaczny sposób utrudniają kierowcom podróżowanie z jednego końca miasta na drugi. Aby przejechać autem przez Bukowno, należy kierować się na przejazdy kolejowe, które znajdują się na skrajach miasta tj. przy ul. Leśnej oraz przy ul. Puza. Te dwa miejsca dzieli ok. 4 km odcinek drogi. Kierowcy chcąc przedostać się na drugą stronę miasta zmuszeni byli do czekania na przejazdach. Rozwiązaniem tego problemu jest wybudowanie wiaduktu.

- Wiadukt w Bukownie to szczególnie symboliczna inwestycja, pokazująca jak działają fundusze rządowe. Udało się pozyskać pieniądze na na ten strategiczny projekt. Teraz czas na jego realizację - podkreśla wiceminister sportu i turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch.

Choć na realizacje marzeń czekano kilkadziesiąt lat, to jednak czas pokazuje, że marzenia się spełniają.

Kwota wsparcia naszej inwestycji jest olbrzymia dla 10-tysięcznego miasta. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy się do tego przyczynili – zwraca uwagę burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.

Oddech ulgi dla kierowców Bukowna

Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest na koniec roku 2024. Ogólna wartość całego przedsięwzięcia wynosi 47 505 715,27 zł.

Wiadukt, który powstanie w Bukownie rządowym funduszom połączy dwie części miasta. To znacznie ułatwi komunikację. Powstanie tego bezkolizyjnego połączenia będzie prawdziwym „oddechem ulgi” dla wszystkich, którzy korzystali z tamtego przejazdu. Rogatki przed torami kolejowymi wstrzymywały samochody osobowe i dostawcze, ale także pojazdy straży pożarnej czy karetki pogotowia. Budowa wiaduktu to oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec