Podpisz petycję w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków

Już prawie 300 osób podpisało się pod petycją internetową w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz, Supersam – Kraków, Bronowice. Miałaby ona nie tylko zapewniać wyższy komfort przejazdu, ale także obsługiwać chociażby bilety miesięczne czy ulgowe.

bus 690508 - Podpisz petycję w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków
fot. pixabay.com

Na samym wstępie chcę zaznaczyć, że nasza akcja nie jest wymierzona w prywatnych przewoźników i nie ma podłoża politycznego. Tak samo, jak niezliczona liczba mieszkańców Olkusza i naszego powiatu, często dojeżdżam komunikacją zbiorową do Krakowa. Niestety, mimo że nasze miasto od stolicy województwa dzieli zaledwie około 35 km, to niekiedy przejazd ten posiada znamiona eskapady, a nie zwykłego dojazdu na miarę XXI wieku. Parafrazując klasyków, kto nigdy nie miał obawy, że będzie stał w busie całą drogę, niech pierwszy rzuci kamieniem – komentuje inicjator akcji Mateusz Kamionka.

52997975 843746005964794 2070259375808708608 n 1 - Podpisz petycję w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków

Zbyt mała liczba miejsc w busach to niestety nie jedyny problem, z jakim borykają się mieszkańcy naszego powiatu, którzy dojeżdżają komunikacja zbiorową do Krakowa. Celem inicjatywy jest zatem także poprawa samych warunków przejazdu czy wprowadzenie biletów ulgowych i miesięcznych. Wiele osób zapewne miałoby różne koncepcje na temat tego gdzie linia ta miałaby się zaczynać, a gdzie kończyć, ale zdaniem pomysłodawcy najlepszym rozwiązaniem byłby wyjazd z olkuskiego przystanku „Supersam” z końcowym przystankiem na krakowskich Bronowicach. Po remoncie trakcji tramwajowej będzie można bowiem dostać się stamtąd szybko do każdego miejsca w Krakowie, bez potrzeby „przedzierania” się przez centrum miasta w godzinach szczytu.

bus 1898612 - Podpisz petycję w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków
fot. pixabay.com

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to proste, ale wiemy, że mieszkańcy gmin znajdujących się na trasie przejazdu również zabiegają u swoich włodarzy o wprowadzenie nowego rozwiązania. Jak wiemy, w przeciągu najbliższych lat nie ma niestety co liczyć na pociąg z Olkusza do Krakowa, więc na dzień dzisiejszy wprowadzenie nowej linii, bez znaczenia czy prywatnej czy komunalnej, jest naszym zdaniem niezbędne. Co także warte podkreślenia, wierzymy że dzięki wprowadzeniu nowych autobusów znacząca liczba osób wybierze właśnie to rozwiązanie przy dojeździe do pracy, co pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale też na przepustowość Drogi Krajowej nr 94, szczególnie w godzinach największego ruchu – podsumowuje wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”.

Pod petycją w tej sprawie od soboty 23 marca podpisało się już niemal 300 osób. Miejmy zatem nadzieję, że władze samorządowe nie tylko Olkusza, ale również gmin na trasie przejazdu, pochylą się nad problemem znaczącej liczby mieszkańców, a o warunkach przejazdu w końcu będzie można powiedzieć, że są one na miarę XXI wieku.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

7 thoughts on “Podpisz petycję w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *