Podczas jednej ze zdalnych lekcji w Olkuszu doszło do znieważenia nauczyciela

Do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu trafiło zawiadomienie o znieważeniu nauczyciela podczas jednej ze zdalnych lekcji. Sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o osobach, dla których odbywające się obecnie zajęcia online stanowią okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie prowadzących je pedagogów. Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie: podczas lekcji do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności kierowały pod adresem nauczyciela obraźliwe dla niego teksty lub nawet groźby karalne. Informacja dotycząca popełnienia tego typu przestępstwa trafiła m.in. do olkuskiej komendy.

W świetle prawa pedagog w trakcie prowadzonych zajęć jest funkcjonariuszem publicznym, za znieważenie którego zgodnie z Art. 226. Kodeksu Karnego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Art. 190. Kodeksu Karnego mówi z kolei, że kierowanie wobec danej osoby gróźb karalnych zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dlatego też warto pamiętać, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a sprawcy będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Ustalenie ich tożsamości przez stróży prawa z wydziału cyberprzestępczości nie będzie bowiem trudne.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *