Podatek od napiwków zapłaci kelner, a nie restauracja!

2022-06-30 /309
Podatek od napiwków zapłaci kelner, a nie restauracja!
źródło: fot. freepik.com

Podatek od napiwków będzie musiał zapłacić kelner, a nie restauracja. Również w sytuacji, kiedy klient zapłaci kartą i kwota napiwku trafia na konto firmy – informuje "Rzeczpospolita".

Najnowsza interpretacja skarbówki (nr 0111-KDIB2-1.4010.119.2022.6.BJ) z pewnością uspokoi wszystkich właścicieli lokali gastronomicznych. Sprawa dotyczy płacenia podatku od napiwków, również tych, które trafiają na rachunek. Chodzi tu o sytuację w której Klient płacąc kartą wskazuje, ile chce przyznać napiwku. Owszem kwota ta pierwotnie trafia na rachunek spółki, jednak potem pracodawca różnicę wynikającą z paragonu opłaconego kartą, a pobraną przez terminal zwraca kelnerowi. Podobnie wygląda sytuacja, gdy napiwek doliczany jest do paragonu.

Skarbówka zgodziła się, że niezależnie od formy przekazania napiwku, w żadnym przypadku nie powstanie przychód po stronie lokalu gastronomicznego.

"Napiwki otrzymane w gotówce od klientów, jak i te przekazywane przez spółkę pracownikom, zarówno w sytuacji doliczenia ich do kwoty wynikającej z paragonu, jak i zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej nie będą stanowić przychodu podatkowego spółki" – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Bogusław Nowak

Bogusław Nowak