PiS nakaże demontażu odstraszaczy gołębi?

Popularne druty, montowane na coraz większej ilości budynków, uniemożliwiające osiadanie w tych miejscach gołębi, mogą już wkrótce być masowo demontowane.

DSC 0048 - PiS nakaże demontażu odstraszaczy gołębi?
………………………………………………………………………………………………….fot. gołębie na olkuskim rynku (Mateusz Łebek)

Zabezpieczenia przeciw ptakom od kilku lat w masowym tempie pojawiają się na miejskich budynkach. Z oczywistych powodów gołębie nie są w stanie wylądować na drucikach, przez co zmuszone są przesiadywać gdzie indziej. Dzięki temu udało się rozwiązać problem ptasich odchodów, które odstraszały mieszkańców od spacerów pod niektórymi obiektami.

P1100355 - PiS nakaże demontażu odstraszaczy gołębi?

Takie rozwiązanie zastosowano także w Olkuszu. Najbardziej znanym przykładem jest budynek Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Dzięki montażowi na jego elewacji specjalnych odstraszaczy problem z ptasimi odchodami zniknął. Nikomu nie trzeba chyba przypominać, jak wyglądał chociażby chodnik pod budynkiem starego starostwa. Niestety, z powodu zgłoszonego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, druty już niedługo mogą zniknąć.

W projekcie aktu uznano bowiem, że instalowanie na budynkach kolców, drutów lub innych urządzeń stanowi przestępstwo znęcania się nad zwierzętami. Ponadto, w tej sytuacji przepisy nie tylko zabroniłyby dalszego montażu odstraszaczy gołębi, ale także nakazałyby ich całkowity demontaż. Z drugiej strony, obrońcy gołębi alarmują, że druty te są niebezpieczne dla ptaków i mogą je poważnie zranić. Jakie jest natomiast Państwa zdanie na ten temat? Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *