PiS i „OdNowa” uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę

Pierwszym ważnym zadaniem nowej koalicji rządzącej w Radzie Miejskiej w Olkuszu, w skład której wszedł PiS i „OdNowa” Pawła Piasnego, było przyjęcie budżetu na 2019 rok. Ta sztuka średnio jej się jednak udała, gdyż co do zasady budżet, który powinien zostać przyjęty do 31 grudnia zeszłego roku, został przegłosowany… przedwczoraj. Dodatkowo, gdyby Rada zwlekała z tym zadaniem jeszcze nieco nieco ponad 24 godziny, to Olkusz musiałby się liczyć z konsekwencjami interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na domiar wszystkiego poprawki zgłoszone przez nowe władze wzbudziły wiele kontrowersji.

P1110606 - PiS i "OdNowa" uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę

Zgodnie z Ustawą o Finansach Publicznych włodarz jednostki samorządu terytorialnego przedstawia Radzie swój projekt budżetu na przyszły rok do 15 listopada roku poprzedzającego. Następnie poszczególne komisje stałe (w Olkuszu są to komisje: budżetowa, kultury fizycznej i turystyki, kultury, promocji i ochrony zabytków, lokalowa, oświaty, praworządności i samorządności, rewizyjna, rozwoju gospodarczego i gospodarki miejskiej, ds. rolnictwa i terenów wiejskich, skarg wniosków i petycji oraz zdrowia, opieki społecznej i ochrony środowiska – przyp. red.) mogą zgłaszać propozycje wprowadzenia do budżetu nowych wydatków oraz zwiększania i zmniejszania tych już przewidzianych. Do 31 grudnia Rada powinna z kolei przegłosować ostateczny kształt budżetu. To zadanie, jak się później okazało, nową koalicję rządzącą w Radzie Miejskiej w Olkuszu już przerosło.

P1110592 - PiS i "OdNowa" uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę

W przypadku gdy Radni nie dali rady uchwalić budżetu w terminie, w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się przedłużenie go o miesiąc. Jest to jednak rozwiązanie dość problematyczne, gdyż liczne potrzeby miejskie nie mają w zwyczaju czekać na radnych aż uda im się w końcu uporać ze swoimi obowiązkami. Do 31 stycznia (jest to już termin ostateczny i niezmienialny) rolę „budżetu” pełnił zatem wspomniany już projekt złożony przez burmistrza jeszcze w listopadzie. W praktyce dokonywanie wydatków w oparciu o ten akt wychodzi jednak różnie, gdyż tak naprawdę nie wiadomo czy zaraz w nowym budżecie radni nie zaplanują zupełnie innych wydatków, a każda wydana złotówka podlega szczegółowym rygorom wspomnianej już ustawy. Jeżeli na kalendarzu pojawi nam się luty, a budżetu dalej nie będzie, to interwencję podejmuje wtedy Regionalna Izba Obrachunkowa, która sama tworzy danemu samorządowi budżet z zakresu zadań obowiązkowych i zleconych.

P1110578 - PiS i "OdNowa" uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę

W Olkuszu o mały włos nie byliśmy świadkami właśnie takiej sytuacji. Ci z Państwa, którzy sami nie obserwowali poczynań Rady Miejskiej w Olkuszu, mogą wierzyć nam na słowo, że obserwowanie tego, jak Rada zawierała się za uchwalenie budżetu było doświadczeniem raczej bolesnym i dawało uzasadnione obawy czy aby na pewno ta sztuka uda im się w wymaganym czasie. Ostatecznie wszyscy odetchnęli jednak z ulgą, gdyż popołudniem 30 stycznia wreszcie było wiadomo na co w 2019 roku wydane zostaną pieniądze, mimo że pierwszy miesiąc tego roku dobiegł już końca. Niestety nie tylko ustawowe terminy i przepisy stanowiły dla nowej władzy w Radzie nie lada wyzwanie. Poszczególne poprawki składane przez Radnych PiS-u i „OdNowy” wzbudzały i wciąż wzbudzają niemałe kontrowersje.

P1110572 - PiS i "OdNowa" uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę
fot. Nowy Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Łukasz Kmita

Za przykład może posłużyć wniosek nowego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu Łukasza Kmity do Skarbnik Miasta i Gminy Olkusz Haliny Siodłak z 9 stycznia, zawierający poprawki „Klubów Radnych „OdNowa” oraz Prawo i Sprawiedliwość” w projekcie uchwały budżetowej na rok 2019 . Ust. 1 pkt 3 tego dokumentu zakładał bowiem zmniejszenie wydatków na rewitalizację „Dolinki” na Osiedlu Młodych o kwotę aż 600 000 zł z całości 2,7 miliona zł. W konsekwencji mogło to zagrozić realizacji całego zadania, gdyż harmonogram prac z wykonawcą został już podpisany i mógłby pojawić się problem z wypłaceniem mu wynagrodzenia. Wiele osób zaczęło wówczas wypominać Łukaszowi Kmicie, że ten najpierw lansował się w kampanii wyborczej na organizowanych w „Dolince” festynach, a teraz chce zabrać jej pieniądze. Po długich przeprawach zmiany te nie zostały przez Radę przegłosowane, jednak przyjęte zostały inne, niemniej kontrowersyjne.

dolinka zagospodarowanie - PiS i "OdNowa" uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę
fot. „Dolinka” na Osiedlu Młodych w Olkuszu

O upartyjnieniu przez PiS i „OdNowę” Pawła Piasnego Budżetu Miasta i Gminy Olkusz na niespotykaną dotąd skalę oraz… rozdzielaniu pieniędzy według wpływów w partii będą Państwo mogli przeczytać na naszych łamach z kolei już jutro o godzinie 20:00. Już teraz serdecznie zachęcam do lektury.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

3 thoughts on “PiS i „OdNowa” uchwalili Budżet Olkusza rzutem na taśmę

 • Luty 1, 2019 at 7:39 pm
  Permalink

  Michale właściwie wszystko się zgadza przynajmniej, jeśli chodzi o chronologię, reszta niestety daleka od obiektywizmu. Po pierwsze, trudno mówić o koalicji rządzącej w radzie, chociaż jest to oczywiście koalicja posiadająca większość. Po drugie używanie zwrotów „nie dali rady uchwalić” lub też „zadanie, które koalicję przerosło” sugeruje jakoby Uchwałę Budżetową przyjmowała jedynie większość, zaś pozostali radni i Burmistrz nie musieli jej szczegółów z nikim uzgadniać. Pisząc o uporaniu się przez radnych ze swoimi obowiązkami też całą winę przenosisz na radnych wspomnianej koalicji. Pomijasz przy tym niestety informację o tym, że spora część radnych projekt budżetu otrzymała dopiero pod koniec listopada. Opierasz się jedynie na tym, co obserwowałeś podczas obrad komisji i na sesjach, chociaż znając Twoją dziennikarska rzetelność nie podejrzewam żebyś nie wiedział, że zastrzeżenia do projektu budżetu zgłaszaliśmy dużo wcześniej. Czyżbyś uważał, że koalicja mająca większość nie może oczekiwać uwzględnienia jej uwag do tak ważnej uchwały. Nie wspominasz też o tym, że jest to jedyny moment w roku, kiedy radni sami mogą wprowadzać swoje poprawki.
  W kwestii „dolinki” też pojawiają się nieścisłości, bo nie był to oficjalny wniosek tylko propozycja i nie dotyczyła obcięcia wydatków tylko przeniesienia ich na rok następny.
  Muszę jednak pochwalić umiejętność budowania napięcia w iście hitchcockowskim stylu, miałem wrażenie, że byliśmy o krok od końca świata lub samorządowej gminnej hekatomby. Tymczasem uchwalanie budżetu do końca stycznia nie jest niczym niespotykanym, jeszcze kilka lat temu można to było zrobić nawet do końca marca. Odpowiednie przepisy zapewniają możliwość dysponowania środkami w celu zapewnienia funkcjonowania gminy. Muszę jednak przyznać Ci rację, całe zamieszanie przysporzyło sporo problemów naczelnikom wydziałów i kierownictwu UMiG, za co wielokrotnie przepraszaliśmy, chociaż nie tylko my ponosimy za to odpowiedzialność, co niestety sugerujesz w swoim artykule.
  Ale zaczęło się od „trzęsienia ziemi”, więc będę czekał, co wydarzy się w następnych odcinkach.

  Reply
  • Luty 3, 2019 at 12:25 am
   Permalink

   Arku koalicja rządząca to dla mnie koalicja, która ma większość i może w praktyce przegłosować co jej się podoba. Nie ma też co udawać, że taka koalicja nie istnieje, bo istnieje od 1 sesji, jedyne zmiany, jakie w niej do dziś nastąpiły, to fakt, że 2 osoby „wymieniły” się „stronami mocy”, ale stosunek sił 11:10 się utrzymał 😉

   Stwierdzenia o „zadaniach, które przerosły” etc są mocne, ale niestety prawdziwe, bo skoro co do zasady budżet trzeba przyjąć do 31 grudnia i praktycznie zawsze tak się działo, a teraz było odwrotnie, to jak to inaczej nazwać? Nie chciało Wam się? Specjalnie czekaliście do końca terminu, bo lubicie adrenalinę? 😉 Mówisz, że to nic takiego, ale przepisy nie bez powodu mówią, że budżet jednostki samorządu terytorialnego powinien zostać przegłosowany do końca roku, dopuszczając „w szczególnych przypadkach” przedłużenie terminu do 31 stycznia. Też nie było tak, że brakło Wam 3 dni i jestem złośliwy. Jak pisałem, za nieco ponad 24 godziny już nic nie musielibyście przyjmować, bo zajęłaby się tym Regionalna Izba Obrachunkowa.

   Oczywiście, że w uchwalaniu budżetu biorą udział wszyscy radni, tak jak i przy przyjmowaniu ustaw w Sejmie bierze udział opozycja, ale nie oszukujmy się, jej rola jest stety niestety znikoma. Poprawki do budżetu składają głównie komisje i jeżeli mnie pamięć nie myli to Przewodniczący każdej z nich pochodzi z koalicji PiS – OdNowa. Miło mi słyszeć, że nie wypięliście się na opozycyjnych radnych, tylko chcieliście ich wysłuchać, ale kiedy spojrzy się na to, gdzie będą miały miejsce inwestycje zgłoszone w poprawkach a potem na to, gdzie swoje okręgi wyborcze mają radni PiS i OdNowy…

   Co do Dolinki nie mogę się zgodzić, bo to nie był luźny pomysł rzucony przez kogoś w rozmowie, tylko zapis na piśmie. Pomijając już samą kwestię Dolinki, to obserwując spór pewnych radnych z różnych szczebli samorządu, który na pewno też widziałeś, przyznasz chyba że gdyby to był tylko pomysł, to tak ostro by nie było.

   W każdym razie trzymam kciuki za to, że teraz będzie już tylko lepiej i podobnych artykułów pisać już nie będę musiał. Nawet bym się ucieszył, bo dla mnie to mniej pracy, tym bardziej że sesja nie zaczeka na mnie, aż wypełnię swoją dziennikarską powinność 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Reply
 • Luty 14, 2019 at 12:16 pm
  Permalink

  „O upartyjnieniu przez PiS i „OdNowę” Pawła Piasnego Budżetu Miasta i Gminy Olkusz na niespotykaną dotąd skalę oraz… rozdzielaniu pieniędzy według wpływów w partii będą Państwo mogli przeczytać na naszych łamach z kolei już jutro o godzinie 20:00. Już teraz serdecznie zachęcam do lektury.”

  Czy zapowiadany artykuł pojawił się na stronie? Bo nie potrafię go odnaleźć…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *