Pijany kierowca z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów uciekał przed olkuską policją

28-letni kierowca Seata uciekał przed policyjnym radiowozem. Powód? Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie i kierował samochodem pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. 

We wtorek 27 listopada, tuż przed północą, policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zauważyli pojazd, który poruszał się z dużą prędkością. Widząc, jak kierowca stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, postanowili oni zatrzymać pojazd. Mimo tego, że włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, kierowca Seata nie reagował na policjantów: zamiast zwolnić i zatrzymać się do kontroli, gwałtownie przyspieszył, skręcił w ulicę Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu i odjechał. Funkcjonariusze niezwłocznie ruszyli za nim w pościg i po kilku minutach go zatrzymali.

Gdy policjanci zbadali stan trzeźwości 28-latka, to okazało się, że miał on 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna kierował samochodem pomimo sądowego, dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, które obwiązywało od 3 maja 2016 roku. Nieodpowiedzialny 28-latek będzie musiał liczyć się teraz z poważnymi konsekwencjami: kierowca, który nie zatrzyma się do policyjnej kontroli popełnia przestępstwo i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Podobną karę sąd może orzec za jazdę w stanie nietrzeźwości. Gdy kierowca był już uprzednio skazany za to przestępstwo przez sąd i miał orzeczony zakaz dożywotni prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas grozić mu będzie do 5 lat pozbawienia wolności. Musi się również liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi, albowiem w takim przypadku sąd nakłada świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 10.000 złotych.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *