Pijany kierowca spowodował kolizję na DK 94 w Olkuszu

Ponad 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie miał kierowca, który spowodował kolizję na Drodze Krajowej nr 94 w Olkuszu. Mimo że w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał, to 57-latek poniesie surowe konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, kierujący Oplem Astrą nie zachował bezpiecznej odległości od jadącej przed nim Zafiry, w wyniku czego najechał na tył pojazdu. Policjanci drogówki, którzy zostali wezwani na miejsce, postanowili sprawdzić także trzeźwość uczestników tego zdarzenia. Wówczas okazało się, że 57-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie stracił już prawo jazdy, a wkrótce odpowie prawnie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.

Zgodnie z Art. 178a. §1. Kodeksu Karnego, „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości […], prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym […], podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Art. 86. Kodeksu wykroczeń stanowi natomiast, że „kto na drodze publicznej […], nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”. Osoba dopuszczająca się ponadto takiego wykroczenia znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Sprawcy grozi również wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *