Pies ugryzł w plecy 6-letnią dziewczynkę w Olkuszu

W czwartek 23 kwietnia na ulicy 29 Listopada w Olkuszu pies ugryzł w plecy 6-letnią dziewczynkę, gdy ta szła ze swoją mamą. Zwierzę wyrwało się mężczyźnie, który trzymał go na smyczy.

Do zdarzenia doszło około godziny 12:00. Jak ustalili policjanci, kobieta szła ze swoją 6-letnią córką i mijała mężczyznę, który prowadził na smyczy psa. Po chwili zwierzę wyrwało się i ugryzło dziewczynkę w plecy. Dziecko miało wyraźne ślady po ugryzieniu, a sprawa trafiła na policję. Właściciel czworonoga okazał mundurowym książeczkę obowiązkowych szczepień zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.

Przy okazji tego zdarzenia funkcjonariusze przypominają, że właściciel psa zobowiązany jest do zachowania środków ostrożności przy trzymaniu swojego zwierzęcia. Zgodnie z Art. 77. Kodeksu Wykroczeń pies musi być wyposażony w smycz, a w zależności od rasy czy wielkości również w kaganiec, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych. Nie w każdej jednak sytuacji właściciel odpowie za niebezpieczne zachowanie swojego zwierzęcia, bowiem zgodnie z Art. 78. Kodeksu Wykroczeń karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany podlega ten, kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się ono niebezpieczne.

Odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, gdy to wyrządzi szkodę materialną lub fizyczną może jednak ponieść nie tylko właściciel, ale i osoba, która w danym momencie sprawowała nad psem opiekę. W takim przypadku nie ma zatem znaczenia czy zwierzę było pod nadzorem człowieka czy zabłąkało się bądź uciekło. Odpowiedzialność ta wynika z Art. 361, 362, 363 oraz 444 – 447. Kodeksu Cywilnego. W przypadku pogryzienia przez psa możliwe jest także pociągnięcie opiekuna do odpowiedzialności karnej na mocy Art. 156. i 157. Kodeksu Karnego, która zależeć będzie od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.

Oprócz odpowiedzialności prawnej na opiekunie zwierzęcia ciążą również obowiązki. Właściciel czworonoga musi bowiem zapewnić mu odpowiednie lokum, warunki i wyżywienie. Nie wolno także trzymać zwierzęcia domowego na uwięzi (np. łańcuchu) dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, przy czym nie może ona być krótsza niż 3 metry. Trzeba również pamiętać o obowiązkowym szczepieniu zwierząt, co reguluje Art. 56. ust. 1. i 2. Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozić może kara grzywny, aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *