Pierwsze zatrzymanie kierowcy z „cofniętym licznikiem” w Olkuszu

Od Nowego Roku, na mocy nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stany liczników w kontrolowanych przez siebie pojazdach. W niedzielę w Olkuszu miało miejsce pierwsze zatrzymanie kierowcy z „cofniętym licznikiem” o 128 351 km.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 5 stycznia w godzinach przedpołudniowych na Drodze Krajowej nr 94. To właśnie wtedy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Sharan. Stróże prawa, w ramach nowych uprawnień, sprawdzili aktualny stan drogomierza i po zweryfikowaniu go w Centralnej Ewidencji Pojazdów okazało się, że był on niższy od stanu z ostatniego badania technicznego o 128 351 km. Sprawą teraz zajmują się obecnie mundurowi z wydziału kryminalnego.

Przypominamy że od 25 maja, zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach stanowi przestępstwo. Artykuł 306a stanowi bowiem, że kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega ponadto ten, kto zleca innej osobie wykonanie takiego czynu.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *